Vedcom z Kórejského inštitútu pre pokročilú vedu a technológie (KAIST) sa podarilo dosiahnuť prelom v liečbe rakoviny. Skúmaním línie rakovinových buniek hrubého čreva objavili spôsob, ako niekoľko genetických prepínačov „prepnúť“ a prinútiť bunky, aby sa vrátili do zdravého stavu. Táto technika by mohla zmeniť spôsob, akým bojujeme proti rakovine, a predstavuje úplne novú cestu v liečbe. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Návrat buniek do normálu

Väčšina tradičných prístupov k liečbe rakoviny sa zameriava na ničenie škodlivých buniek. Hoci sa týmto spôsobom dosiahlo mnoho úspechov, tieto metódy často vedú k závažným vedľajším účinkom. Keďže liečba zničí nielen rakovinové, ale aj zdravé bunky, telo prichádza o cenné bunkové materiály. Aj keď sa takéto straty považujú za akceptovateľné vzhľadom na záchranu života, stále ide o veľmi invazívny proces.

Midjourney/Freepik

KAIST však ponúka nový prístup, ktorý je menej deštruktívny. Pomocou digitálneho modelovania génovej siete normálneho vývoja buniek objavili niekoľko molekúl, ktoré vedci označili pojmom „hlavné regulátory“. Tieto molekuly, známe ako MYB, HDAC2 a FOXA2, zohrávajú kľúčovú úlohu v procese diferenciácie buniek črevných stien. Keď vedci tieto regulátory potlačili v rakovinových bunkách hrubého čreva, bunky sa vrátili do normálneho stavu, čím sa odstránilo riziko rakoviny bez akejkoľvek bunkovej deštrukcie.

Štúdia prebiehala na troch úrovniach – digitálnym modelovaním, molekulárnymi experimentmi a testovaním na myšiach.

„To, že rakovinové bunky môžu byť premenené späť na normálne, je fascinujúci jav,“ uviedol profesor Kwang-Hyun Cho, vedúci výskumu na KAIST. „Táto štúdia dokazuje, že takáto premena môže byť systematicky vyvolaná.“

Digitálny nástroj na boj s rakovinou

Výskumníci išli ešte ďalej a využili svoj digitálny model na skúmanie regulátorov v oblasti hipokampu myších mozgov. Objavili štyroch hlavných regulátorov, z ktorých dvaja podporovali nadmerný proces diferenciácie a jeden tento proces inhiboval. Tieto poznatky by mohli pomôcť študovať a prípadne zastaviť šírenie rakoviny mozgu.

NCI

Digitálne modelovanie by sa mohlo stať univerzálnym nástrojom na boj proti rôznym typom rakoviny, pretože ponúka systematický spôsob analýzy normálnych bunkových procesov a odhaľovania cieľov na ich úpravu.

„Tento výskum zavádza nový koncept reverzibilnej terapie rakoviny tým, že umožňuje návrat rakovinových buniek k normálnym. Zároveň prináša základnú technológiu na identifikáciu cieľov pre túto premenu prostredníctvom systematickej analýzy trajektórií diferenciácie normálnych buniek,“ uzatvára profesor Cho.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP