Vedcom sa podarilo nedávno v Mliečnej dráhe objaviť vzácnu hviezdokopu s názvom Barbá 2, ktorá je plná hviezd miliónkrát jasnejších ako Slnko. Táto hviezdokopa plná tzv. červených superobrov sa nachádza približne 24 000 svetelných rokov od Zeme, a hoci je na hviezdokopy bohaté celé naše galaktické okolie, tieto obrovské hviezdy sú skutočným unikátom.

Červené superobry sú totiž vo vesmíre mimoriadne vzácne a zvyčajne sa nachádzajú oveľa ďalej od Zeme. Na tému upozornil portál Space.

Jedinečná hviezdokopa

Červené superobry zohrávajú kľúčovú úlohu v pochopení vývoja hviezd a to najmä v ich posledných fázach života. Na rozdiel od nášho Slnka, ktorého životný cyklus je zhruba 10 miliárd rokov, červené superobry majú životnosť len zhruba niekoľko miliónov rokov. Keď v ich jadre dôjde palivo, prejdú kolapsom, ktorý môže viesť k vytvoreniu neutrónovej hviezdy alebo čiernej diery. Práve kvôli týmto extrémnym udalostiam na konci ich životného cyklu sú tieto superobry pre astronómov nesmierne cenné.

Apellániz et al., 2024.

Zaujímavým robí objav Barbá 2 aj fakt, že sa nachádza v pomerne dobre preskúmanej oblasti Mliečnej dráhy. Napriek tomu, že táto oblasť bola niekoľkokrát študovaná, zostávala hviezdokopa pred našimi očami až do dnešných dní skrytá.

Aktuálne sa vedci snažia zistiť, čo spôsobilo vznik tak enormného počtu červených superobrov v jednej konkrétnej hviezdokope. Podľa prvotných odhadov by do ich vzniku mohli byť zapojené binárne hviezdne systémy, teda dvojice hviezd obiehajúcich okolo spoločného ťažiska, no presné príčiny sú stále nejasné. Navyše, tento objav naznačuje, že v našej galaxii sa môže skrývať ešte mnoho ďalších neznámych hviezdokôp, ktoré čakajú na objavenie.

Barbá 2 nám podľa vedcov poskytuje jedinečnú príležitosť na lepšie pochopenie vývoja masívnych hviezd a procesov, ktoré vedú k ich dramatickému zániku. Tento objav zároveň ukazuje, že napriek našim pokročilým technológiám vesmír pred nami ukrýva množstvo tajomstiev, ktoré stále čakajú na svoje odhalenie.

Guľová hviezdokopa M4. ESA/Hubble & NASA

Pozorovania otvorených hviezdokop priniesli nečakané výsledky

Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, v minulosti pozorovanie otvorených hviezdokôp napríklad ukázalo, že ich správanie je v rozpore so súčasne akceptovaným chápaním gravitácie. Čo je ešte zaujímavejšie, pozorovania presne zodpovedajú alternatívnej teórii gravitácie, ktorá vylučuje existenciu temnej hmoty.

Presnejšie namerané údaje zapadali do teórie známej ako Modifikovaná Newtonova Dynamika, alebo MOND. Tá navrhuje modifikovať Newtonove pohybové zákony a Newtonov gravitačný zákon tak, aby zohľadnili pozorované vlastnosti galaxií. Možno ju tiež chápať ako alternatívu k hypotéze temnej hmoty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP