Keď výskumníci hľadali vrak lode na dne jazera Michigan, našli desiatky záhadných kruhov. Vedci nevedia vysvetliť, ako vznikli. Ako informuje LiveScience, kruhy boli prvýkrát objavené v roku 2022 počas mapovania dna jazera a neskôr sa zistilo, že sa jedná o krátery.

Nevedia ako vznikli

Výskumníci sa v roku 2022 pustili do mapovania dna jazera v Národnej morskej svätyni pobrežia vrakov Wisconsinu. V chránenej oblasti Veľkého jazera sa nachádza 36 vrakov, avšak sa predpokladá, že ich je viac. Snímky zo sonaru objavili zvláštne kruhy, ktoré sa nachádzajú na dne jazera. Russ Green, námorný archeológ a vedúci svätyne pre LiveScience poznamenal, že diery boli vytvorené prirodzene a nie ľudským pričinením. Vedci predpokladali, že ide o preliačiny na dne jazera. „Akýkoľvek nový objav v oblasti Veľkých jazier je vzrušujúci,“ povedal Green a dodal, že tieto útvary naozaj vynikajú, pretože sa nachádzajú v hĺbke približne 150 metrov.

Diery v jazere Michigan. Zdroj: Wisconsin Shipwreck Coast National Marine Sanctuary

Miestny vyhľadávač vrakov Brendon Baillod objavil tieto kruhy približne v rovnakom čase, keď hľadal potopenú loď. Podľa neho však kruhy boli preliačinami alebo krátermi, ktoré merali 6 až 12 metrov na hĺbku. „Na našej mape sme našli desiatky týchto útvarov,“ povedal pre LiveScience. „Väčšina z nich mala priemer 150 až 300 metrov a mala nepravidelné tvary,“ uviedol.

40 kráterov na dne

Green aj Baillod kontaktovali vedcov z Laboratória pre environmentálny výskum Veľkých jazier (GLERL) pri Národnom úrade pre oceán a atmosféru (NOAA). Tímy vykonali spoločný prieskum. V auguste 2024 diaľkovo ovládané vozidlo, ktoré potvrdilo, že ide o obrovské, prirodzene vzniknuté krátery. Vedci napočítali približne 40 týchto kráterov. Podľa Steva Ruberga, výskumníka z GLERL ich tam môže byť oveľa viac. Ruberg opísal, že krátery vyzerali ako „dokonalé malé kruhy“ na dne jazera. Nachádzajú sa približne 23 kilometrov juhovýchodne od Sheboyganu a tiahli sa smerom na juh k Port Washingtonu, tiež vo Wisconsine.

Podobné preliačiny vedci našli aj na dne jazera Huron, ktorý sa nachádza medzi štátmi Michigan a Kanadou. Tieto útvary však boli závrty, ktoré vznikajú pod vodou, ale i na súši keď podzemná voda rozpúšťa horninové podložie, čím spôsobí prepad povrchu. Michiganské jazero čiastočne leží na vápenci, ktorý je náchylný na rozpúšťanie. Ruberg predpokladá, že krátery na dne jazera sú tiež závrty, ako aj na dne jazera Huron. Ďalší vedci sú však s pomenovaním opatrní a naďalej tieto záhadné objekty nazývajú krátermi, kým sa neuskutoční ďalší výskum. „Myslím, že by sa mali presnejšie nazývať krátery, ktoré sa vytvorili v hlbokých sedimentoch dna buď kvôli výronu vody zospodu, alebo úniku zachytených uhľovodíkov,“ uviedol Baillod.

Záhadné krátery budú aj naďalej skúmať

Pri prieskume sa nezistilo, či z otvorov vychádza voda, čo by naznačovalo cirkuláciu podzemnej vody pod dnom jazera. Ruberg však aj tak verí, že výskumníci pravdepodobne neskôr niečo objavia. Dodal, že fotografie a videá ukázali, že v kráteroch žijú sladkovodné krevety, malé ryby a invazívne slávky Quagga, ktoré tam podľa jeho slov pokojne fungujú v tme. Nie je zatiaľ jasný ani vplyv na celý ekosystém jazera. „Budeme ich skúmať ešte roky, aby sme sa dozvedeli viac o tom, ako vznikli a akú úlohu hrajú v ekosystéme Michiganského jazera,“ vyjadril sa Green.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú