Vedci objavili neuveriteľne vzácne a veľmi zachované dinosaurie mláďa, respektíve jeho embryo, ako sa krčí vo vajíčku, len tesne pred vyliahnutím.

Podľa novej štúdie publikovanej v žurnále iScience, Yingliang pochádza z neskorej kriedy, čo znamená, že fosília je stará 66 až 72 miliónov rokov. Na tému upozornil portál Phys.

Embryo staré možno až 72 miliónov rokov

Fosília bola objavená na juhu Číny v prefektúre Kan-čou a ide o bezzubého teropodného dinosaura alebo oviraptorosaura (skupina malých až stredne veľkých operených nevtáčích dinosaurov).

Mláďatko dostalo názov „Baby Yingliang“ a predstavuje jedno z najlepšie zachovaných dinosaurích embryí, aké sa kedy podarilo objaviť, upozorňuje portál TheGuardian.

Ma et al, 2021

Dinosaurie mláďa, ktoré nikdy neuzrelo svetlo sveta, je vo vajíčku schúlené podobne ako moderné vtáky – hlava pod telom, nohy po oboch stranách, chrbát stočený pozdĺž nezašpicatenej časti vajíčka – to doposiaľ u dinosaurov nebolo nikdy pozorované.

U vtákov sa táto poloha spája so správaním kontrolovaným centrálnym nervovým systémov a je rozhodujúca pre správe vyliahnutie. Po preštudovaní objavenej fosílie vajíčka a embrya, ako aj ich porovnania s ďalšími exemplármi sa vedci domnievajú, že uvedená  poloha môže mať pôvod u nevtáčích dinosaurov.

Je zaujímavé vidieť, že dinosaurie a kuracie embryo sú uložené vo vajci podobným spôsobom, čo pravdepodobne naznačuje, že pred vyliahnutím mali veľmi podobné správanie,“ uvádza prvá autorka štúdie Fion Waisum Ma z Birminghamskej univerzity.

Nič podobné sme nevideli

Objavené embryo je podľa dostupných informácií nesmierne dobre zachované, vďaka čomu vedci dokázali určiť, že tento tvor je veľký zhruba 27 cm, pričom je schúlený vo vajíčku veľkom 17 cm. Vajce, ktoré je aktuálne uchované v Prírodovednom múzeu v Yingliang za svoj stav vďačí zrejme zosuvu bahna, ktoré ho ochránilo pred rôznymi mrchožrútmi.

V dospelosti by Yingliang dorástol do veľkosti dvoch až troch metrov a zrejme by sa živil rastlinami. Zaujímavé tiež je, že toto vajce je jedno z mnohých fosílií vajíčok, ktoré boli objavené pred niekoľkými desaťročiami.

Tím výskumníkov však teraz nadobudol podozrenie, že by vajíčka mohli obsahovať nenarodené dinosaury, odstránili preto časť škrupiny a odhalili toto „dokonale“ uchované embryo.

„Toto dinosaurie embryo nachádzajúce sa vo vajci je jednou z najkrajších fosílií, aké som kedy videl,“ s nadšením uvádza Steve Brusatte z Edinburskej univerzity. „Tento malý prenatálny dinosaurus vyzerá ako vtáča schúlené vo vajci, čo je len ďalší dôkaz toho, že mnohé črty charakteristické pre dnešné vtáky sa prvýkrát vyvinuli u ich dinosaurích predkoch.“

Aktuálne vedci dúfajú, že sa im fosíliu podarí preštudovať podrobnejšie pomocou pokročilých skenovacích techník, ktoré im umožnia zobraziť jeho celú kostru (časť tela je ukrytá pod skalou).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú