Vedci z MIT prišli s novým spôsobom, ako masovo vyrábať polymérové nanočastice, ktoré dokážu cielene doručiť liečivo priamo do nádorových tkanív. Inovatívny prístup tak výrazne znižuje vedľajšie účinky bežnej chemoterapie a zároveň zvyšuje účinnosť samotnej liečby. O téme informoval portál Phys.org.

Inovatívny prístup liečenia

Výskum sa zameriava najmä na liečbu rakoviny vaječníkov a prináša nový prístup, ktorý by mohol urýchliť vstup technológie do klinických štúdií a reálneho použitia u pacientov. Nanočastice vďaka svojej špecifickej konštrukcii dokážu uvoľniť liečivo priamo v nádorovej bunke, čím sa znižuje riziko bežných vedľajších účinkov spojených s tradičnou chemoterapiou.

Nanočastice sa vytvárajú pomocou techniky, ktorá umožňuje postupné nanášanie jednotlivých vrstiev nabitých polymérov. Každá vrstva môže obsahovať liečivá aj molekuly, ktoré smerujú na cieľové bunky. Pôvodný proces, ktorý vedci vyvinuli pred desiatimi rokmi však vyžadoval zložitý a časovo náročný krok odstreďovania prebytočného polyméru, čo sťažovalo jeho výrobu.

Neskôr výskumníci vyvinuli novú metódu, ktorá využíva mikrofluidné zariadenie, ktoré umožňuje nanášanie jednotlivých vrstiev priamo počas prúdenia nanočastíc cez malý kanál. Vďaka tomu sa dá presne vypočítať potrebné množstvo polyméru. Proces tak urýchľuje výrobu, pretože netreba ručne miešať a následne regulovať množstvo polymérov, zároveň proces spĺňa prísne normy výroby. Technológia sa už využíva aj pri výrobe iných typov nanočastíc, vrátane mRNA vakcín, čo potvrdzuje jej praktickosť a spoľahlivosť.

MIT výskumníci
MIT

 „S novým prístupom je oveľa menšia šanca na chyby zo strany operátora,“ vysvetľuje Ivan Pires, jeden z hlavných autorov štúdie, ktorá bola publikovaná v Advanced Functional Materials.

Vedci vďaka novému prístupu dokážu vyrobiť 15 miligramov častíc (približne 50 dávok), v priebehu niekoľkých minút. Rovnaké množstvo by pôvodným spôsobom trvalo pripraviť takmer hodinu. V praxi to znamená, že ak je potrebné viac dávok, stačí len spustiť zariadenie na dlhší čas a zvýšiť tak objem produkcie bez výrazného zvýšenia nákladov alebo rizika.

Požiadali aj o patent

Výskumníci vytvorili častice, ktoré nesú cytokín interleukín-12 (IL-12), proteín, ktorý má schopnosť aktivovať imunitné bunky. V predchádzajúcich štúdiách už preukázal účinnosť pri spomaľovaní rastu nádorov u myší. Nové častice si zachovali rovnaký výkon ako pôvodné a vďaka inovatívnemu dizajnu dokážu IL-12 uvoľniť presne tam, kde je to potrebné, teda v okolí nádoru bez toho, aby prenikali do samotných buniek. Tým sa stávajú akýmisi markermi, ktoré navádzajú imunitný systém priamo na cieľ.

Tím už podal patentovú prihlášku a spolupracuje s Deshpande Center for Technological Innovation na MIT s cieľom založiť spin-off spoločnosť, ktorá by technológiu komercializovala.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP