Hubble aj po rokoch dokazuje, že nepatrí do starého železa. Tento dnes už ikonický nástroj modernej astronómie totiž zohral kľúčovú rolu v odhalení ďalšieho z vesmírnych tajomstiev. Nedávno totiž vedci využili zhromaždené dáta z tohto teleskopu na lepšie pochopenie neviditeľného „lepidla“, ktoré drží všetky galaxie pokope. Na tému v tlačovej správe upozornil portál SciTechDaily.

Neviditeľné „lepidlo“

Tým „lepidlom“ samozrejme nie je nič iné, ako temná hmota, neviditeľná látka, ktorá nevyžaruje ani neodráža svetlo, čo ju robí nesmierne náročnou na štúdium. O jej existencii vieme len vďaka jej gravitačným účinkom na viditeľnú hmotu. Jednou z kľúčových otázok vedy je, ako je táto hmota distribuovaná v galaxiách. Presnejšie je otázne, či je koncentrovaná v hustých jadrách galaxií, alebo je rozptýlená rovnomerne naprieč nimi.

NASA, ESA, Eduardo Vitral (STScI), Roeland van der Marel (STScI), Sangmo Tony Sohn (STScI), DSS, Joseph DePasquale (STScI)

Odpoveď na túto otázku hľadali astronómovia, ktorí sa zamerali na trpasličiu galaxiu Draco, malú sférickú galaxiu vzdialenú približne 250 000 svetelných rokov. Analýzou údajov zozbieraných Hubbleovým teleskopom počas 18 rokov vytvorili detailnú mapu pohybov hviezd v rámci tejto galaxie. Výsledná mapa potom poskytla nové poznatky o distribúcii temnej hmoty v galaxii Draco.

Existuje?

Po celé desaťročia je temná hmota nepolapiteľná látka, o ktorej existencii vieme iba vďaka jej gravitačným účinkom. Treba však povedať, že mnoho vedcov existenciu temnej hmoty popiera a skôr sa prikláňa k teórii MOND, podľa ktorej na vysvetlenie fungovania vesmíru nie je potrebná existencia tejto látky.

MOND, alebo Modifikovaná Newtonova Dynamika je teória navrhujúca modifikovať Newtonove pohybové zákony a Newtonov gravitačný zákon tak, aby zohľadnili pozorované vlastnosti galaxií. Možno ju tiež chápať ako alternatívnu hypotézu k hypotéze temnej hmoty.

Výskum publikovaný v žurnále The Astrophysical Journal odhalil dôkazy o prítomnosti vysokej koncentrácie temnej hmoty v jadre galaxie Draco, čo je v súlade s vyššie uvedeným teoretickým modelom. Toto zistenie prispieva k objasneniu nesúladu medzi predchádzajúcimi pozorovaniami, ktoré často naznačovali rovnomernejšiu distribúciu. Precízne dáta umožnili vedcom zlepšiť svoje modely a priniesť jasnejší obraz o štruktúre tmavej hmoty.

Flickr

Okrem toho, že štúdia prináša nové svetlo do dlhotrvajúcej záhady vesmírneho „lepidla“, poskytuje základ pre budúce štúdie. Metódy vyvinuté pri skúmaní galaxie Draco totiž môžu byť použité aj na iné trpasličie galaxie.

Výskum tiež zvýrazňuje dôležitosť dlhodobého zberu údajov a úlohu výkonných teleskopov, ako je Hubble.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú