Prvý internetový červ bude v tomto roku oslavovať 30 rokov. Vytvoril ho len 23-ročný študent, ktorý ho navrhol s cieľom zmerať veľkosť internetu. Obsahoval len 99 riadkov kódu a bol vytvorený a distribuovaný v ten istý deň.

Jeho tvorcom bol v tom čase len 23-ročný študent Cornellskej Univerzity – Robert Tappan Morris. Červ dostal neskôr pomenovanie po svojom tvorcovi – Morris worm. V tej dobe ešte internet ako ho poznáme dnes neexistoval a červ sa šíril prostredníctvom Arpanetu. Zo začiatku ani sám autor netušil, že práve odhalil prvého, automaticky šíriteľného internetového červa.

Spôsob šírenia

Aj po takmer 30 rokoch ostáva tento príbeh stále nejasný. Nakoľko bol červ vypustený z Univerzity MIT a nie z Cornellskej, vznikali špekulácie, že malo ísť o odplatu, prípadne túžbu zapôsobiť na niekoho. Iróniou je, že v súčastnosti je Morris jedným z profesorov, ktorí na MIT vyučujú. Bez ohľadu na motív, Morris urobil veľkú chybu. Z neškodného červa sa sa vyvinul rýchly a agresívny problém, ktorý napáchal viac škody než sa očakávalo.

Program sa medzi počítačmi šíril prostredníctvom elektronickej pošty. Do počítača sa dostal spôsobom, že sa opýtal, či už bola vytvorená kópia programu. Ak počítač odpovedal nie, červ sa do počítača skopíroval. Morris však veril, že niektorí administrátori by sa mohli pokúsiť červa zlikvidovať simuláciou jeho prítomnosti v počítači. Preto kód ošetril podmienkou, aby sa aj v takomto prípade nainštaloval na počítač s pravdepodobnosťou 1:7.

Získal ešte jedno prvenstvo

Červ sa však šíril rýchlejšie ako Morris očakával a nepomohla ani jeho stanovená podmienka. Infikované počítače vytvárali stovky a stovky jeho kópií v nekonečnej slučke, až došlo k takému spomaleniu počítača, že sa stal nepoužiteľným. Odhaduje sa, že bolo infikovaných približne 6000 počítačov, čo v tej dobe predstavovalo asi 10 % z celkového počtu počítačov pripojených na ‚‚Internet.’’

V roku 1989 bol Morris obžalovaný pre porušenie amerického zákona o počítačových podvodoch a zneužívaní. Stal sa tak prvou osobou, ktorá bola podľa tohto zákona obvinená. Ešte v tom istom roku bol odsúdený k trojročnému podmienečnému trestu, 400 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 10 050 dolárov. Svoj trest dokončil v roku 1994. Aj keď to Morris určite nemal v úmysle, týmto počinom započal novú éru Internetu – počítačové vírusy a hrozby.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú