V Severnej Kórei sa archeológom podarilo objaviť nevšedný nález. Pri vykopávkach v oblasti Yakjon-ri v provincii Južného Pchjongangu našli viac ako 1 000-ročnú kamennú sochu Budhu Amitābhu v životnej veľkosti. Pochádza z dynastie Goryeo (Korjo), známej ako zlatý vek budhizmu v Kórei. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Poklad z dávnej minulosti

Archeológovia na základe polohy rúk a fragmentov keramickej strešnej krytiny určili, že socha pochádza z raného obdobia Korjo.

„Na základe analýzy polohy rúk Buddhu a ďalších znakov odborníci potvrdili, že ide o zobrazenie Amitábhu,“ uviedla tlačová Kórejská ústredná spravodajská agentúry (KCNA).

Socha Buddhu
Freepik

Samotná socha meria 1,7 metra a zobrazuje Budhu Amitābhu, čo v preklade znamená Budha nekonečného svetla, ktorý  symbolizuje znovuzrodenie a duchovnú spásu. Veriaci veria, že založil čistú krajinu, do ktorej sa po smrti môžu znovu narodiť. Socha je odrazom atmosféry tej doby, keď ľudia čelili neistote, strachu a pocitu bezmocnosti pred silami prírody.

Socha podľa výskumníkov vznikla v dobe, keď krajina bola poznačená extrémnymi výkyvmi počasia v období, keď sa striedali silné dažde s veľkými suchami. Klimatické zmeny zrejme viedli k duchovnému obratu nielen u panovníkov, ale aj u bežných ľudí, ktorí sa v nádeji obrátili k budhizmu a hľadali útechu a stabilitu v modlitbách a rituáloch.

„Zintenzívnili tiež prieskum keramických úlomkov z okolia a zistili, že pochádzajú z raného 10. storočia, teda z počiatkov obdobia Korjo,“ vysvetlila agentúra.

Socha zahalená tajomstvom

Dynastia Goryeo bola založená v roku 918 s cieľom zjednotiť rozdrobené územia a udržala sa až do nástupu dynastie Joseon v roku 1392, pričom práve toto obdobie sa považuje za vrchol budhistickej kultúry v regióne. Zatiaľ je však záhadou, za koho vlády bola socha postavená a tiež komu bola určená.

Ako ďalej informuje Popular Mechanics, Buddha Amitābha je však pôvodne sprevádzaný aj ďalšími spoločníkmi (bódhisattvami) – Avalókitéšvara a Mahásthámaprápta. Spolu tvoria Amitābha triádu, ktorá symbolizuje súcit, múdrosť a duchovnú silu. Zaujímavosťou však je, že archeológovia v blízkosti sochy nenašli žiadne stopy po sprievodných sochách.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP