Vedci z Wuhanského virologického inštitútu v Číne identifikovali nový koronavírus HKU5-CoV-2, ktorý má schopnosť preniknúť do ľudských buniek podobne ako SARS-CoV-2, ktorý bol pôvodca globálnej pandémie COVID-19. Hoci sa viaže na rovnaký receptor na bunkovej membráne, jeho účinnosť pri infikovaní je však oveľa nižšia. O téme informoval Forbes.

HKU5-CoV-2

Nový koronavírus, ktorý identifikovali u netopiera, patrí medzi širokú skupinu vírusov, ktoré dokážu infikovať cicavce a vtáky. Niektoré sú pre človeka neškodné a iné, ako SARS-CoV-2 alebo MERS-CoV, môžu spôsobiť vážne ochorenia. Nový vírus bol objavený u netopierov a jeho štúdium je súčasťou výskumu, ktorý sa snaží pochopiť, ako sa nové vírusy môžu prenášať na ľudí.

HKU5-CoV-2 bol testovaný v laboratóriách na modeloch ľudského tráviaceho a dýchacieho traktu. Výskumníci zistili, že jeho spike proteín sa dokáže viazať na membránu ľudských buniek pomocou receptorového enzýmu ACE2, ktorý sa nachádza na ich povrchu. Proteín obsahuje aj „miesto štiepenia furínu“, ktoré uľahčuje jeho naviazanie na bunkovú membránu. Štúdia bola uverejnená vo vedeckom časopise Cell.

nový koronavírus
Unsplash

Podľa vedcov je menej infekčný

Nový vírus je síce podobný ako SARS-CoV-2, vedci pripomínajú, že jeho schopnosť infikovať je oveľa nižšia, preto vedci upozorňujú, že výsledky výskumu netreba dramatizovať. „Riziko prenosu na ľudskú populáciu by nemalo byť prehnane zveličované,“ uviedli vedci.

Podobného názoru je aj odborník na infekčné choroby z Minnesotskej univerzity, doktor Michael Osterholm, ktorý pre agentúru Reuters zdôraznil, že ľudia už môžu mať určitú imunitu voči podobným vírusom, čo by malo znížiť riziko ďalšej pandémie.

Liečba nového koronavírusu

Pri liečbe HKU5-CoV-2 by podľa vedcov mohli byť použité monoklonálne protilátky a antivirotiká. Tie dokážu spomaliť šírenie vírusu v tele, čím sa zmiernia príznaky a skráti trvanie ochorenia. Používajú sa pri liečbe chrípky, či pri COVID-19.

Monoklonálne protilátky sú vyrobené proteíny, ktoré dokážu zacieliť na konkrétne vírusy alebo choroby, vrátane rakoviny. Pri liečbe COVID-19 boli vyvinuté protilátky prispôsobené proti spike proteínu SARS-CoV-2, aby zabránili vstupu do ľudských buniek. Liečba s monoklonálnymi protilátkami je dôležitá pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, ktorí nemusia mať dostatočnú imunitu po očkovaní.

Kľúčové informácie
  • Nový koronavírus HKU5-CoV-2 – Vedci z Wuhanu identifikovali nový koronavírus u netopierov, ktorý sa dokáže viazať na ľudské bunky podobne ako SARS-CoV-2, no je menej infekčný.

  • Väzba na ľudské bunky – HKU5-CoV-2 využíva ACE2 receptor a obsahuje miesto štiepenia furínu, čo mu umožňuje vstup do buniek tráviaceho a dýchacieho traktu.

  • Nízke riziko pre ľudí – Vedci upozorňujú, že vírus má oveľa nižšiu schopnosť infikovať ľudí, a preto nie je dôvod na paniku.

  • Možná imunita – Podľa odborníkov môžu mať ľudia už existujúcu imunitu voči podobným vírusom, čo znižuje riziko šírenia.

  • Možnosti liečby – V prípade infekcie by mohli pomôcť monoklonálne protilátky a antivirotiká, ktoré už boli úspešne použité pri COVID-19.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP