Spojené štáty americké práve predstavili najvyspelejšiu vojnovú loď na svete. AIRCAT Bengal MC totiž kombinuje špičkovú autonómiu, rýchlosť a ničivú silu. Skonštruovala ju spoločnosť Eureka Naval Craft v spolupráci s odborníkmi z austrálskej firmy Greenroom Robotics a má ambíciu stať sa neprekonateľnou jednotkou na modernom bojisku. Na toto kolosálne plavidlo upozornil portál Interesting Engineering.

Pôsobivý dojazd a vysoká maximálka

Táto 36-metrová viacúčelová loď typu Surface Effect Ship (SES) ponúka nielen extrémne vysokú rýchlosť viac ako 92 km/h, ale aj mimoriadnu nosnosť 44 ton a dojazd 1 850 km. Bengal MC je schopná niesť dve štandardné kontajnerové moduly, pričom jej výkon je prispôsobený na rýchle a ničivé zásahy priamo v srdci konfliktu.

Loď je špeciálne navrhnutá tak, aby výrazne rozšírila možnosti útokov na mori a minimalizovala závislosť na drahších a väčších posádkových plavidlách. Zvládne nielen prevádzku s posádkou, ale aj autonómny chod a je vyzbrojená naozaj pôsobivo. Medzi jej hlavné zbrane patria známe Tomahawk riadené strely a protilodné Naval Strike Missiles (NSM), vďaka čomu vie presne a efektívne zasiahnuť nepriateľské ciele.

„Sme nadšení, že môžeme predstaviť AIRCAT Bengal MC Realita je taká, že námorný trh v tejto váhovej kategórii potrebuje obnovu. Príliš veľa dnešných lodí je zastaraných, pomalých a drahých,“ povedal Bo Jardine, CEO Eureka Naval Craft.

infografika o vojenskej lodi Bengal MC.
Eureka Naval Craft

Má široké využitie

Môže sa pochváliť aj vynikajúcou palivovou efektivitou a nižšími prevádzkovými nákladmi, čo z nej robí atraktívnu voľbu pre armády, ktoré hľadajú spôsoby, ako udržať vysokú úroveň schopností pri rozumných výdavkoch. Využiť ju možno nielen na prepravu vojakov, ale aj na podporu vyloďovacích operácií, elektronický boj, ako materskú loď pre drony či pri kladení a odstraňovaní mín.

Greenroom Robotics, ktorá vyvíja navigačné systémy pre túto loď, tvrdí, že Bengal MC bude vybavená najvyspelejším autonómnym navigačným systémom na svete a softvérovými nástrojmi, ktoré podporujú ľudských operátorov vo všetkých fázach misie.

AIRCAT Bengal MC bude profitovať z overeného systému Greenroom Advanced Maritime Autonomy (GAMA), ktorý bol testovaný na 57-metrovom vyradenom hliadkovacom člne triedy Armidale, známom ako Sentinel v rámci projektu Patrol Boat Autonomy Trial (PBAT).

Bengal MC rozšíri flotilu lodí AIRCAT od spoločnosti Eureka, kde už figurujú modely Bengal, Lynx, Jaguar a Panther, pričom každý z nich je optimalizovaný na špecifické misie od rýchlych útočných operácií, prieskumu, záchranných misií až po vysokorýchlostnú prepravu vojakov či bezposádkovú logistiku. Vďaka modulárnej konštrukcii si zákazníci môžu svoje plavidlá prispôsobiť presne podľa operačných potrieb čo robí tieto lode mimoriadne flexibilnými a atraktívnymi pre moderné vojenské operácie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP