Spojené štáty nedávno dokončili modernizáciu svojich jadrových gravitačných bômb B61-12, ktoré už boli nasadené na území Európy. Táto bomba je jedinou taktickou jadrovou zbraňou v arzenáli USA a slúži na podporu bezpečnosti spojencov v rámci NATO a odstrašenie potenciálnych protivníkov. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Kľúčová súčasť jadrovej stratégie NATO

Administrátorka Národnej správy jadrovej bezpečnosti (NNSA) Jill Hrubyová potvrdila, že bomby B61-12 sú plne nasadené v NATO základniach. „Posilnili sme viditeľnosť našich jadrových schopností pre NATO prostredníctvom návštev a pravidelných angažovaní,“ uviedla Hrubyová.

B61-12 využíva americké letectvo a NATO a ide o historicky jednu z najdlhšie slúžiacich a najflexibilnejších zbraní amerického jadrového arzenálu, ktorej korene siahajú už do roku 1968. Modernizácia tejto bomby priniesla zvýšenie bezpečnosti, spoľahlivosti a presnosti, pričom aktuálne štyri varianty – B61-3, 4, 7, 11 a 12 – zostávajú aktívnou súčasťou amerických jadrových síl.

jadrová bomba na vozidle
U.S Air Force

Rozmiestnenie v šiestich krajinách NATO

Podľa odhadov sa približne 100 gravitačných bômb B61 nachádza v šiestich NATO základniach v krajinách ako Taliansko, Nemecko, Belgicko, Turecko a Holandsko. Okrem týchto rozmiestnených zbraní existuje ďalších viac než 100 bômb, ktoré sú uložené mimo týchto základní. Táto modernizácia prichádza v čase, keď Európa čelí najväčšiemu vojenskému konfliktu od druhej svetovej vojny, v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022.

B61-12 je vybavená 50-kilotonovou jadrovou hlavicou a disponuje inerciálnym navigačným systémom, ktorý zaručuje vysokú presnosť zásahu. Táto presnosť je ešte zlepšená riadeným chvostovým kormidlom, ktoré umožňuje precízny útok.

9-miliardová modernizácia

Celý projekt modernizácie gravitačných bômb stál približne 9 miliárd dolárov a predĺžil ich životnosť o ďalších 20 rokov. Posledná bomba z tohto programu bola vyrobená 18. decembra 2024, čím sa úspešne ukončil program predĺženia životnosti (Life Extension Program – LEP).

„Dynamika, ktorú sme dosiahli v rámci výroby a dodávky B61-12, bude pokračovať aj v prípade ďalších šiestich aktívnych modernizačných programov,“ uviedol Dr. Marvin Adams, zástupca administrátora pre obranné programy.

jadrová bomba na vozidle
U.S Air Force

Vývoj ďalšej generácie

Po ukončení výroby B61-12 sa americká správa presúva k výrobe novej bomby B61-13, ktorej výroba by mala začať už v roku 2026. Táto nová verzia bude ťažiť z osvedčených výrobných postupov zavedených pri výrobe B61-12.

Modernizácia B61-12 je súčasťou širšieho úsilia Spojených štátov posilniť svoje jadrové kapacity v čase, keď Čína, Rusko a Severná Kórea výrazne pokročili vo svojich jadrových programoch. Tieto štáty uskutočnili rozsiahle testy a investovali do vojenského posilnenia. V reakcii na to USA demonštrujú svoju jadrovú pripravenosť, čo dokázali aj úspešným testom balistickej rakety Minuteman III v novembri 2024.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP