Spojené štáty americké po 35-ročnej prestávke obnovili výrobu plutóniových „jamiek“ (plutonium pit), kľúčovej súčasti jadrových hlavíc. Ministerstvo energetiky USA a jeho Národná správa pre jadrovú bezpečnosť (NNSA) nedávno potvrdili úspešnú výrobu prvej výrobnej jednotky plutóniovej „jamky“ pre modernizačný program hlavice W87-1.

Tento krok znamená oficiálne obnovenie výroby jadrových zbraní v USA, čo predstavuje dôležitý míľnik v modernizácii amerického jadrového arzenálu. O téme informoval portál InterestingEngineering.

Dôležitá súčasť jadrových zbraní

Plutóniová „jamka“ je neoddeliteľnou súčasťou amerických jadrových hlavíc. NNSA momentálne pracuje na obnovení schopnosti vyrábať minimálne 80 plutóniových jamiek ročne, čo je krok späť k produkčnej kapacite, ktorú USA dosiahli počas Studenej vojny, keď ročne vyrábali stovky týchto komponentov.

Produkcia plutóniových jamiek sa však zastavila v roku 1989 a odvtedy sa infraštruktúra na ich výrobu značne zhoršila. Reštartovanie tejto produkcie je kľúčové pre bezpečnosť a spoľahlivosť amerického jadrového arzenálu.

Čo je to plutonium pit?

V konštrukcii jadrových zbraní tvorí jadro implóznej zbrane tzv. „jama“ (angl. plutonium pit), ktorá pozostáva zo štiepneho materiálu a môže obsahovať aj neutrónový reflektor alebo iné prvky pripojené k jadru. V 50. rokoch boli niektoré testované zbrane vybavené „jamami“ vyrobenými buď z čistého uránu-235, alebo v kombinácii s plutóniom. Plutóniové „jamy“, ktoré majú najmenší priemer, sa stali štandardom od začiatku 60. rokov 20. storočia.

Hlavica W87-1, ktorá bude vybavená novo vyrobenými plutóniovými „jamkami“, má nahradiť staršiu hlavicu W78. Tento krok má zabezpečiť, že medzikontinentálne balistické strely (ICBM), ktoré tvoria jednu z troch zložiek jadrového triádu USA, zostanú bezpečné, účinné a moderné.

Táto hlavica je určená na podporu pripravovanej balistickej strely Sentinel, ktorá má nahradiť staršie rakety Minuteman III a stať sa základným prvkom pozemného jadrového odstrašovania Spojených štátov.

nuclearactive.org

Prvý úspech po rokoch práce

Prvá plne certifikovaná plutóniová jamka pre hlavicu W87-1 bola oficiálne schválená na zaradenie do amerického jadrového arzenálu v najvyššej kvalite, známou ako „vojenská rezerva.“ Na výrobe jamky sa podieľali viaceré organizácie v rámci Národného jadrového bezpečnostného komplexu, vrátane Lawrence Livermore National Laboratory, Los Alamos National Laboratory (LANL), Kansas City National Security Campus a Nevada National Security Site.

Táto spolupráca trvala osem rokov a zameriavala sa na vývoj, certifikáciu a výrobný proces plutóniových „jamiek“. Samotná výroba sa dokončila v LANL, pričom Livermore National Laboratory mala na starosti dizajn jamky a Kansas City National Security Campus zodpovedal za výrobu nejadrových súčastí.

Podľa Dr. Marvina Adamsa, námestníka administrátora pre obranné programy, ide o významný krok na ceste k obnoveniu a modernizácii schopnosti NNSA vyrábať plutóniové jamky v množstvách, ktoré si vyžadujú vojenské potreby stanovené Ministerstvom obrany USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú