Stíhacie lietadlo F-35C dosiahlo významný míľnik vo vývoji bojových schopností. Američania úspešne vykonali prvé externé dvojité zhodenie laserom navádzanej ničivej bomby GBU-54.

Tento dôležitý test uskutočnili v rámci operačného testovacieho tímu na leteckej základni Edwards v Kalifornii, kde F-35C z leteckej testovacej a hodnotiacej perute 9 amerického námorníctva demonštrovalo novú úroveň presnosti a flexibility v leteckých úderoch. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Neuveriteľná presnosť

GBU-54 Laser Joint Direct Attack Munition (LJDAM) predstavuje pokročilú muníciu kombinujúcu laserové navádzanie s GPS technológiou. Táto synergia umožňuje presné zásahy proti stacionárnym aj pohyblivým cieľom, čím sa výrazne zvyšuje efektivita leteckých útokov. V dynamických bojových situáciách, kde sa hrozby neustále menia, poskytuje táto bomba flexibilitu potrebnú na rýchle a presné eliminovanie cieľov.

„Možnosť niesť LJDAMy externe výrazne zlepší schopnosť lietadla vykonávať údery na pozemné ciele,“ uviedol. „Táto zbraňová konfigurácia rozširuje taktickú flexibilitu Joint Strike Fightera, najmä pri riešení asymetrických hrozieb pomocou širokého spektra kinetických možností,“ zdôraznil veliteľ Michael „Squintz“ Procelli, ktorý sa na teste zúčastnil ako pilot.

výbuch americkej bomby
Steve Goss/YouTube - ilustračný obrázok

Testovanie v reálnych podmienkach

Cieľom nedávneho testu bolo nielen úspešné vypustenie GBU-54, ale aj dôkladné vyhodnotenie systému správy zásobníkov (Stores Management System) na palube F-35. Tento pokročilý softvér je zodpovedný za správne riadenie a uvoľnenie rôznych typov munície. Počas testu lietadlo vypustilo dve bomby GBU-54 na diaľkovo ovládaný vysokorýchlostný pohyblivý cieľ (High-Speed Moving Target – HSMT), čím simulovalo realistické bojové podmienky.

Kľúčovú úlohu v presnosti zásahu zohralo pokročilé elektro-optické zameriavacie zariadenie F-35 (Electro-Optical Targeting System – EOTS). Tento moderný systém poskytuje lepšie situačné povedomie než staršie typy senzorov vďaka integrácii infračerveného vyhľadávania, sledovania cieľov a bojového lasera, čo umožňuje precízne zamierenie GPS a laserom navádzaných bômb.

V súlade s poslaním Operačného testovacieho a hodnotiaceho centra amerického letectva bol do testovania zapojený aj taktický letecký riadiaci dôstojník, ktorý simuloval reálne bojové scenáre. Takéto spolupráce zvyšujú autenticitu testovacích podmienok a poskytujú cenné poznatky o účinnosti nových zbraní v dynamickom bojovom prostredí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP