Relatívne stále nový nárast schopností a aplikácií umelej inteligencie (AI) otvoril množstvo diskusií o možných nevýhodách tejto technológie. Od študentov podvádzajúcich pri skúškach cez stroje nahrádzajúce ľudí v práci, až po riziko úplného zničenia ľudskej rasy.

Ako sme ťa nedávno informovali v samostatnom článku, AI je navyše stále možné obchádzať zadávaním rôznych promptov, na základe ktorých ti prakticky akákoľvek umelá inteligencia poskytne odpovede aj na „zakázané odpovede“.

Spotreba elektrickej energie je enormná

Najnovšie výskum publikovaný v žurnále Joule ukazuje, že umelá inteligencia by mohla do roku 2027 spotrebovať toľko energie, ako krajina o veľkosti Holandska, upozorňuje Česká televízia na svojom webe. S ohľadom na ročnú spotrebu energie na Slovensku je odhad spotreby v odvetví AI viac než trojnásobný.AI

Midjourney/Úprava redakcie

Ako ďalej upozorňuje portál EuroNews, pri pohľade na rastúci dopyt po službách umelej inteligencie je veľmi pravdepodobné, že spotreba energie súvisiaca s AI sa v nadchádzajúcich rokoch výrazne zvýši.

Stačí sa pritom pozrieť len na takú disciplínu, akou je tréning umelej inteligencie. Spoločnosť Hugging Face zaoberajúca sa umelou inteligenciou v USA uviedla, že jej viacjazyčná umelá inteligencia určená na generovanie ľudského textu spotrebovala počas svojho tréningu 433 MWhenergie, čo je dosť na napájanie 40 priemerných domácností v USA na celý rok.

Energia však nie je potrebná len na tréning. Ako vyplýva aj z novej analýzy, nástroje ako ChatGPT poskytujú výstupný text na základe výziev používateľov. Čím viac používateľov a výziev (promptov) prichádza, tým väčší výpočtový výkon a tým pádom aj tým väčšie množstvo elektrickej energie je potrebné na napájanie. Analýza pritom naznačuje, že len samotný nástroj ChatGPT by nás mohol stáť zhruba 564 MWh denne.

Môže byť horšie

Alex de Vries z Vrije Universiteit Amsterdam na základe dostupných údajov o spotrebne energie a AI odhaduje, že ak by Google používal AI na zhruba 9 miliárd vyhľadávaní denne, potreboval by každý rok 29,2 TWh energie, čo je viac než ročná spotreba elektriny celého Slovenska. Pre porovnanie, podľa dostupných údajov na webe Úradu pre reguláciu sieťových odvetví totiž Slovensko od roku 2017 ročne spotrebováva necelých 28 TWh.

Image Bing Creator

Výsledky štúdie teda jednoznačne ukazujú, že pri výbere toho, na čo používame umelú inteligenciu musíme byť opatrní. „Je to energeticky náročné, takže by sme umelú inteligenciu nemali dávať do všetkých možných oblastí, obzvlášť nie tam, kde AI v skutočnosti nie je potrebná,“ nazdáva sa de Vries.

Reálny scenár

Hoci v krátkodobom horizonte zrejme vyššie uvedený scenár s vyhľadávačom Google a ChatGPT nenastane, de Vries sa obáva, že do roku 2027 by celosvetová spotreba energie súvisiaca s AI mohla celkom reálne prekročiť hranicu 85 TWh a v krajnom prípade sa vyšplhať až na 134 TWh ročne.

V krajnom prípade by teda v roku 2027 samotná spotreba elektrickej energie pre potreby AI bola ekvivalentná ročnej spotrebe energie krajín ako je Holandsko, čí Švédsko a takmer 5-násobne prekročila ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú