V dlhodobo pretrvávajúcej vojne, Ukrajina predstavila prelomový elektronický systém s názvom Pokrova. Tento systém, ktorý je určený na narušenie satelitnej navigácie, predstavuje pre Rusko a jeho armádu významnú výzvu. Dôsledky tohto technologického vývoja siahajú ďaleko za hranice vojenskej stratégie a môžu mať vplyv aj na civilnú satelitnú navigáciu. Na tému upozornil portál NewScientist.

Nesprávna poloha

Pokrova je tzv. „spoofing“ systém, čo znamená, že táto technológia zahŕňa manipuláciu so signálmi GPS a iných satelitných navigácií s cieľom poskytnúť falošné údaje o polohe. Na rozdiel od tradičných metód rušenia (jamming), ktoré zaplavujú navigačné systémy šumom, spoofing dokáže obalamutiť systémy tak, aby udávali nesprávnu polohu. Treba ale tiež informovať, že obdobnou technológiou disponuje aj Rusko a to už pomerne dlhú dobu.

Ukrajinský systém Pokrova má ale túto technológiu posúvať do úplne iných sfér a to ako oblasti rozsahu, respektíve dosahu tak aj v oblasti sofistikovanosti tohto systému. Narušením satelitného navádzania predstavuje priamu výzvu pre ruské bezpilotné lietadlá a rakety, čím ich potenciálne znefunkčňuje v bojových situáciách. To predstavuje pre ruské vojenské operácie v regióne obrovskú prekážku.

Ukrspecsystems/Efrem Lukatsky/AP/TASR/Úprava redakcie

Systém interferuje s GPS a inými satelitnými navigačnými systémami ako je ruský GLONASS a európsky Galileo, ktoré sú spoločne známe ako Globálne satelitné navigačné systémy alebo GNSS.

Dôsledky presahujú hranice bojiska.

Systém potenciálne ovplyvňuje všetky prijímače GPS vrátane prijímačov v smartfónoch a automobiloch, čo by mohlo viesť k menším nepresnostiam alebo výrazným odchýlkam v polohe. Hoci to môže spôsobiť nepríjemnosti civilistom na Ukrajine, je nepravdepodobné, že by došlo k trvalému znefunkčneniu zariadení závislých od GPS. Systém bude pravdepodobne aktivovaný selektívne, predovšetkým v reakcii na bezprostredné hrozby.

Vývoj systému Pokrova podčiarkuje vyvíjajúcu sa povahu vojny. Keďže drony a bezpilotné lietadlá sú na bojisku čoraz rozšírenejšie, inovatívne protiopatrenia, ako je v tomto prípade systém Pokrova, sú nevyhnutné na udržanie strategickej výhody. Hoci aktuálne neexistujú informácie o tom, že krajiny na Západe by pracovali na podobne veľkých, respektíve celoštátnych systémoch obrany proti dronom založených na spoofingu, skúsenosti z vojny medzi Ukrajinou a Ruskom môžu podnietiť ďalší výskum práve takýchto technológií.

Tvárou v tvár vyvíjajúcim sa hrozbám sa Ukrajina stáva priekopníkom v moderných taktikách vedenia vojny. Stručne povedané, ukrajinský systém Pokrova predstavuje významný pokrok v oblasti elektronického boja s dôsledkami, ktoré presahujú rámec bojiska. Prerušením satelitnej navigácie predstavuje pre protivníkov obrovskú výzvu a podčiarkuje dôležitosť inovácií v modernej vojne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú