V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký prezident Donald Trump v pondelok pripustil možnosť, že Ukrajina môže byť jedného dňa ruská. Zároveň však zopakoval, že Spojené štáty chcú získať prístup k ukrajinským kovom vzácnych zemín výmenou za podporu Kyjevu vo vojne proti Rusku.

V rozhovore pre Fox News Trump zdôraznil, že by konflikt na Ukrajine nikdy nevypukol, ak by bol vo funkcii aj po roku 2020. Aj pri tejto príležitosti zopakoval svoje tvrdenie o zmanipulovaných voľbách. Podobne tvrdí, že ani útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023 by sa neodohral, ak by bol v tej dobe stále prezidentom.

USA požadujú 500 miliárd dolárov v surovinách

Trump jasne potvrdil, že Ukrajina by mala USA poskytnúť ekvivalent 500 miliárd dolárov v kovoch vzácnych zemín. Táto dohoda vychádza z návrhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z jesene 2024, ktorým chcel posilniť pozíciu Kyjeva pri budúcich rokovaniach s Moskvou a zároveň si tak zabezpečiť dlhodobú americkú podporu.

Prístup k týmto nerastom je strategicky dôležitý. Kovy vzácnych zemín sú nevyhnutné pre elektroniku, batérie a pokročilé technologické produkty. Ich ťažba na Ukrajine však zatiaľ stagnuje pre vojnové podmienky a regulácie v nerastnom priemysle.

Nerastné bohatstvo-kov.
Pixabay

Ukrajina disponuje jednými z najväčších zásob titánu v Európe, čo je kľúčový prvok v leteckom, automobilovom a aj v zdravotníckom priemysle. Zároveň má významné ložiská lítia, ktoré sa používa pri výrobe batérií, keramiky a skla.

Európska komisia už identifikovala Ukrajinu ako potenciálneho dodávateľa viac ako 20 kritických surovín a tvrdí, že jej vstup do EÚ by tak posilnil európske hospodárstvo.

Budúce rokovania a možné dôsledky

Podrobnosti o tejto dohode budú pravdepodobne predmetom diskusií medzi americkými a ukrajinskými predstaviteľmi. Podľa agentúry AP sa Trump a Zelenskyj stretnú osobne, aby o tejto téme mohli rokovať.

Tento krok môže výrazne ovplyvniť budúcnosť Ukrajiny. Na jednej strane by jej mohol pomôcť zabezpečiť vojenskú podporu USA, ale na strane druhej, to otvára otázku suverenity nad jej prírodnými zdrojmi.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP