V tomto texte boli použité aj materiály SITA.

Aktualizované 14. apríla 2025:

Ukrajina plánuje veľký technologický krok na fronte. Kyjev sa chystá nasadiť až 15-tisíc robotických vojakov do boja proti ruským jednotkám. Armáda dúfa, že tento odvážny ťah by mohol zvrátiť pomer síl na bojisku v prospech Ukrajiny, ako informoval britský portál The Mirror.

V centre pozornosti je najmä robot s menom Ľut, ktorý je jedným z najsmrteľnejších strojov v arzenáli ukrajinskej armády vybavený muníciou kalibru 7,62 milimetra. Ide o rovnaký kaliber, aký sa používa v známej útočnej puške AK47. Ľut už absolvoval skúšku ohňom priamo v bojových podmienkach, kde slúžil na prieskum aj ako podpora pri paľbe. Jeho výhodou je, že ho ovládajú operátori z bezpečného, chráneného priestoru na diaľku, čím sa výrazne znižuje riziko strát na životoch medzi ukrajinskými vojakmi.

Za týmto technologickým posunom stojí masívna výroba v tajných závodoch, ktorú Ukrajina v uplynulých mesiacoch výrazne posilnila. Ukrajinské ministerstvo obrany sa totiž pod tlakom pretrvávajúceho konfliktu s Ruskom rozhodlo navýšiť investície do vývoja a výroby vojenských robotov. Len za prvý štvrťrok tohto roka išlo na tento účel približne 140 miliónov eur, čo signalizuje jasný zámer postaviť technologickú inováciu do centra svojich obranných stratégií.

robot lyut na ukrajine priamo na bojisku.
Ministry of Defence of Ukraine

Robotické jednotky, aké teraz Ukrajina plánuje nasadiť, nie sú len demonštráciou technickej vyspelosti, ale aj praktickým riešením na vyčerpanie a straty spôsobené dlhotrvajúcim konfliktom. Ich prítomnosť by mohla výrazne uľahčiť činnosť ľudských jednotiek, poskytnúť pokročilý dohľad na líniách frontu a zároveň vytvoriť silnejšiu palebnú silu bez priameho rizika pre vojakov.

Hoci konkrétne detaily o presných typoch robotov a ich počte zatiaľ nie sú verejne známe, fakt, že ide o 15-tisíc kusov, naznačuje mimoriadne ambicióznu operáciu. V širšom kontexte ide o jeden z najväčších projektov nasadenia robotických síl v moderných dejinách, čo môže výrazne ovplyvniť spôsob, akým sa vedú ozbrojené konflikty vo svete.

Zatiaľ čo Ukrajina stavia na technológiu, ktorá jej môže dať výhodu, ruská strana zatiaľ na takéto masové využitie robotov neodpovedala. Čo bude nasledovať, ukáže až vývoj na bojisku, no isté je, že vojna vstupuje do novej éry, kde čoraz väčšiu úlohu zohrávajú stroje a automatizované systémy. Ukrajina chce byť v tomto smere na čele.

Pôvodný článok:

Ukrajina sa na východnom fronte zapísala do vojenskej histórie. V decembri 2024 sa odohrala operácia, ktorú experti označujú za prelomovú. Ukrajinská armáda totiž po prvýkrát nasadila do bojovej akcie výlučne robotické jednotky.

Išlo o kombináciu lietajúcich a pozemných dronov bez priamej účasti ľudskej pechoty. A čo je najpozoruhodnejšie, útok dopadol nad očakávanie mimoriadne úspešne. O tomto historickom zápise informoval portál ČT24 a CounterOffensive.

Neuveriteľná súčinnosť

Celá operácia sa odohrala severne od Charkova, pri dedine Lyptsi, kde ukrajinské sily nasadili približne päťdesiat lietajúcich dronov spolu s menším počtom pozemných strojov, ktoré boli vybavené výbušninami, guľometmi a ďalšími zbraňami.

Dôležitý bol aj fakt, že všetky tieto stroje spolu kooperovali – zatiaľ čo vzdušné jednotky monitorovali situáciu a odosielali spravodajské dáta, pozemné roboty prenikali na nepriateľské územie a likvidovali obranné pozície. Takáto úroveň koordinácie medzi rôznymi typmi bezpilotných jednotiek je na bojisku výnimočná.

Príprava celej misie trvala niekoľko týždňov a pod vedením špecializovanej jednotky s názvom Deus Ex Machina sa z bežného experimentu stal zásah, ktorý môže zásadne ovplyvniť budúcnosť vojenskej taktiky. Samotná organizácia operácie bola náročná, keďže ukrajinské velenie očakávalo skôr neúspech než efektívny výsledok. Rizík totiž bolo až príliš veľa, vrátane možnosti predčasného odhalenia dronov alebo neplánovaného výbuchu kamikadze jednotiek.

dron, výbuch
ricardo-gomez/unsplash/jeff-kingma/unsplash

Prešli im poza chrbát

Dva dni pred začiatkom útoku sa jednotlivé stroje nenápadne presúvali na vopred určené pozície, aby nepritiahli pozornosť protivníka. Pilotné tímy boli roztrúsené na rôznych miestach, aby sa v prípade odhalenia minimalizovalo riziko celkového zlyhania. Podrobnosti o použitých typoch dronov či systémoch komunikácie si armáda ponecháva v utajení.

Samotný útok trval zhruba dve hodiny a prebehol v dvoch vlnách. Podľa ukrajinskej strany bola ruská obrana úplne zaskočená – záznamy z odpočúvania komunikácie naznačujú, že nepriateľ niečo také ešte nikdy nevidel. Ruské sily sa napokon stiahli a pozície následne prevzala ukrajinská pechota.

Robotická úderná jednotka napokon stratila len jeden pozemný dron, ktorý sa zasekol v ukrajinskom blate, neskôr však aj jeho dokázali zachrániť.

dron ovládač
Freepik

Šetria im životy

Zaujímavé je, že na obranu proti robotickému útoku použili Rusi opäť drony. Podľa vojenského blogu Counteroffensive je misia dôkazom toho, že nasadenie robotických jednotiek dokáže zásadne šetriť životy vojakov, čo je pre Ukrajinu strategicky nesmierne dôležité.

Jedným z hlavných protagonistov operácie bol iba 22-ročný veliteľ jednotky s volacím znakom „Happy“. „Budeme tu až do konca, budeme brániť našu zem a kráčať vpred k víťazstvu s dôverou,“ povedal mladý vojak z Mykolajivskej oblasti pre médiá. Jeho jednotka, Ground Unmanned Robotics Unit, sa počas niekoľkých mesiacov stala expertom na pozemné drony a vyvíja nové taktiky a postupy.

Prístup v tejto špeciálnej jednotke je iný než vo zvyšku armády – menej formálny, viac zameraný na výsledky. „Nezáleží na hodnosti. Záleží na schopnostiach. Ak má niekto schopnosti, je jedno, aký má titul,“ vysvetľuje ďalší člen tímu s prezývkou „Mathematician“, ktorý sa špecializuje na taktické využitie dronov.

Ukrajinská armáda plánuje ďalšie podobné misie, pričom očakáva stále väčšie prepojenie dronov s umelou inteligenciou. Ako povedal Happy – „Toto je len začiatok. Budeme pokračovať vo vývoji a zlepšovaní.“

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP