Ukrajina začne už čoskoro používať kvadrokoptéru, na ktorú namontovali protitankové raketomety RPG-18 Mukha zo sovietskej éry. Portál Interesting Engineering uvádza, že to pre našich východných susedov predstavuje cenovo výhodné riešenie ako zasiahnuť ruské tanky, bojové vozidlá, pechoty a húfnice.

Inovácia dronov

V snahe získať technologickú prevahu vo vojne, obe strany pracujú na vývoji a nasadení nových typov dronov. Ukrajina tentoraz vyvinula dron, ktorý je schopný vypúšťať protitankové rakety. Rozširuje tak svoje možnosti vedenia boja na diaľku.

Dron pri testovaní obstál dobre, aj keď pri operáciách na dlhé vzdialenosti môžu nastať problémy s nosnosťou raketometu, pretože váži 2,6 kg, čo môže byť pre dron problematické. Napriek tomu môže byť toto zariadenie čoskoro nasadené na bojisku, najmä pri operáciách krátkeho doletu, kde bude odpaľovať protitankové rakety z vyšších nadmorských výšok.

Zábery z testov ukazujú, že je dron vybavený moderným navádzacím systémom a nano kamerou s vysokým rozlíšením, čo umožní presne zasiahnuť ciele na bojisku.

RPG-18 Mukha

RPG-18 Mukha je ľahký raketomet krátkeho doletu, ešte zo sovietskej éry, ktorý sa konštrukciou podobá americkému protitankovému raketometu LAW série M72. Ako ďalej portál Interesting Engineering opisuje, RPG-18 vystreľuje 64 mm hlavicu PG-18 HEAT namontovanú na malej rakete schopnej zasiahnuť ciele nad 200 metrov.

RPG-18 je schopná preraziť až 375 mm bežného panciera. Jej účinnosť sa znižuje pri zásahu cieľov, ktoré sú chránené výbušným reaktívnym pancierom (ERA) odolným voči vysokovýbušným protitankovým hlaviciam (HEAT) alebo kompozitným pancierom.

Mnohí opisujú vojnu na Ukrajine ako vojnu dronov, keďže ich používajú obe krajiny. Ukrajina už predtým úspešne vyvinula niekoľko inovatívnych dronov. Nedávno prezident Volodymyr Zelenskyj predstavil nový dron s dlhým doletom „Palianytsia“, ktorý bol údajne vyvinutý za menej než 18 mesiacov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP