Pád akcií Ubisoftu sa po nepresvedčivom vydaní hernej novinky Star Wars: Outlaws nezastavuje a európsky gigant si v cene akcií siahol na 9-ročné dno. Trpezlivosť so zlými výsledkami čerstvo došla slovenskej investičnej spoločnosti AJ Investments, ktorá hernému gigantovi zaslala otvorený dopis. Žiada v ňom rázne zmeny a avizuje ďalšie kroky, informuje Wall Street Journal.

Majú byť niekde úplne inde

V otvorenom liste Ubisoftu, pod ktorým je podpísaný Juraj Krupa ako zakladateľ AJ Investments, slovenský investor vyjadruje nespokojnosť so súčasným stavom spoločnosti a cenou akcií. Tie sa prepadli na cenu pod 14 eur, čo je najnižšia hodnota od roku 2015. Podľa slovenského investora by sa cena akcií mala pohybovať na úrovni 40 až 45 eur za jednu akciu, Ubisoft sa však sám strieľa do nohy.

„Hlavný dôvod nízkej ceny akcií  v porovnaní s konkurentmi vidíme predovšetkým v zlom riadení spoločnosti. Akcionári sú rukojemníkmi členov rodiny Guillemotovcov a spoločnosti Tencent, ktorá ich využíva. Manažment sa zameriava skôr na utešovanie investorov kvartálnymi výsledkami a nesústreďuje sa na dlhodobú stratégiu poskytovania výnimočných zážitkov pre hráčov“, uvádza sa v liste.

Podľa AJ Investments Ubisoft zlyháva vo využívaní plného potenciálu svojich vlajkových lodí, medzi ktoré patria série ako Assassin’s Creed, Far Cry, Just Dance, Crew a mnoho ďalších. Výsledkom je, že cena akcií sa iba za posledný rok prepadla o viac než 40 %.

Ubisoft

Pád ceny akcií nedávno adresoval aj Ubisoft, ktorý nepriamo priznal, že vydanie Star Wars: Outlaws nedopadlo podľa predstáv. Problémy však sprevádzajú aj tohtoročnú free-to-play akciu Xdefiant, ktorú síce sprevádzal silný štart, no v ďalších týždňoch hráči o novinku stratili záujem. Nad budúcnosťou novej značky preto visí čoraz väčší otáznik.

Žiadajú zmenu manažmentu aj agresívne šetrenie

Slovenský investor v otvorenom liste vyjadruje aj ďalšie obavy. Hovorí napríklad, že rodina Gullemotovcov v spolupráci s čínskou nadnárodnou spoločnosťou Tencent úmyselne znižujú potenciálnu hodnotu Ubisoftu, aby mohli nakúpiť viac akcií za nižšiu cenu a eventuálne získať plnú kontrolu nad spoločnosťou za výhodných podmienok.

AJ Investments preto žiada výmenu manažmentu a tiež, aby Ubisoft prestal byť verejne obchodovateľný na burze a stal sa súkromnou spoločnosťou. V ďalšej požiadavke sa tiež spomína agresívnejšie šetrenie, keďže súčasné opatrenia v podobe prepúšťania slovenský investor nepovažuje za efektívne. Ako riešenie napríklad navrhuje predaj menších štúdií konkurencii a sústredenie sa výhradne na veľké značky.

Ubisoft

Slovenská investičná spoločnosť v závere vyzýva Ubisoft, aby bral otvorený dopis vážne. V prípade, že nedôjde k zváženiu požiadaviek do 60 dní, bude AJ Investments zvažovať ďalšie kroky, vrátane možnej žaloby. Spoločnosť tiež vyzýva menších nespokojných investorov, aby sa jej ozvali a plánuje s nimi spojiť sily vo svojich ďalších krokoch. Uvádza tiež, že až 70 % spoločnosti a rozhodovacích práv majú v rukách menšinoví vlastníci.

Je otázne, či sa Ubisoft bude požiadavkami slovenského investora zapodievať. Wall Street Journal totiž upozorňuje, že AJ Investments drží v Ubisofte menej ako 1 % podiel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú