3. Spojenie mozgu a technológie

Rozhranie mozog – počítač známe aj ako BCI je technológia, ktorá umožňuje priame spojenie medzi ľudským mozgom a počítačovými systémami. Tento pokrok už dnes mení životy ľudí s neurologickými poruchami. Napríklad implantáty od spoločnosti Neuralink umožňujú pacientom s paralýzou ovládať zariadenia len myšlienkami. To zahŕňa jednoduché úlohy, ako je písanie na počítači alebo ovládanie vozíka.

Okrem zdravotníctva sa BCI technológie využívajú aj vo výskume vylepšenia pamäte a učenia. Výskumy ukazujú, že BCI by mohlo pomôcť ľuďom s Alzheimerovou chorobou alebo zlepšiť pracovnú efektivitu pre zdravých jednotlivcov. Podľa niektorých toto tiež môže byť budúcnosť herné priemyslu. Minimálne podľa slov Gabea Newella, zakladateľa populárnej spoločnosti Valve Corporation, to tak určite bude.

StarfishNeuroscience/Neuralink

Gabe Newell sa v ostatnom čase pustil práve do tohto sektora a založil startup Starfish Neuroscience. Redakcia 80 Level si všimla, že spomínaná spoločnosť nedávno aktualizovala svoju oficiálnu webovú stránku, čo podľa autorky článku znamená jedno: Starfish sa aktívne usiluje o vývoj implantátov, ktoré by vytvorili priame rozhranie medzi ľudským mozgom a počítačmi. Hoci v zárodku tejto myšlienky zakladateľ tvrdil, že komercializácia zatiaľ nepripadá do úvahy.

Spoločnosť pracuje na vývoji jednorozmerných implantátov na neuromoduláciu a neurálny záznam, ako aj na využívaní pokročilej transkraniálnej magnetickej stimulácie (TMS).

Práve táto iniciatíva Newella predstavuje významný krok smerom k integrácii herných zážitkov priamo do ľudského mozgu. Azda ani nemusíme konštatovať, že práve tento počin by spôsobil revolúciu v tom, ako interagujeme s digitálnym prostredím.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú