Bionic Woman
Seriál Bionic Woman bol hitom v 70. rokoch, takže nebolo prekvapením, keď v roku 2007 prišiel jeho remake. Výroba pilotného dielu, ktorý chcel byť príbehovo vzdialeným od príbuzných filmov s Terminátorom, stál okolo 10 miliónov amerických dolárov, pričom náklady na jednu epizódu dosahovali sumu priemerne 8 miliónov.
Tvorcovia nenechali nič na náhodu a popularitu seriálu sa snažili navýšiť aj 20 miliónovou injekciou, vyhradenou čisto na marketing. Rutinný režijný prístup, nudná zápletka a slabé vizuálne efekty však spôsobili, že seriál sa vo svete dočkal len negatívnych recenzií.
K zlým hodnoteniam a slabším číslam sledovanosti sa navyše v roku 2007 pridala smola v podobe známeho štrajku 12 000 filmových a televíznych scenáristov, ktorí na čas ochromili hollywoodsky priemysel. Produkcia seriálu bola tak už po niekoľkých epizódach pozastavená, no nadšenie tvorcov sa po skončení štrajku rozplynulo a natáčanie sa nikdy neobnovilo.
The Get Down
The Get Down je jeden z najambicióznejších a najdrahších seriálov Netflixu vôbec. Za celým projektom stojí umelecký vizionár a režisér hudobných snímok Baz Luhrmann, známy filmami ako Veľký Gatsby či nedávnym životopisným príbehom Elvisa Presleyho.
Jeho jediný seriál je zasadený do pulzujúceho Bronxu 70. rokov a sleduje vtedajšiu dospievajúcu generáciu a jej dobývanie hudobných snov. The Get Down sa môže pochváliť pomerne vysokými hodnoteniami a pozitívnymi reakciami publika, o to smutnejší je jeho finálny osud.
Náročné natáčanie s cieľom dodať seriálu čo najväčšiu dobovú autenticitu spôsobilo, že projekt sa šialene predražil. Netflix pôvodne plánoval, že The Get Down bude stáť 11 miliónov dolárov za epizódu a celkovo 120 miliónov dolárov za celú sériu, ale rozpočet sa nakoniec pohyboval od 180 do 200 miliónov, čo sa rovná výške nákladov niektorých úspešných Marvel filmov.
Pri mizerných číslach sledovanosti si streamovací gigant zhodnotil investíciu ako veľmi nevýhodnú a po prvej sérii musel byť seriál zrušený. Stal sa tak jedným z najväčších seriálových prepadákov v histórii Netflixu.
Raised by Wolves
Ambiciózne sci-fi Ridleyho Scotta sa po premiére na jeseň 2020 tešilo nesmiernemu diváckemu záujmu. Viacerí fanúšikovia síce kritizovali komornú atmosféru aj kontroverzné ukončenie prvej série v štýle Votrelca, napriek tomu sa Raised by Wolves krátko po odvysielaní stal najúspešnejším seriálom HBO Max.
Druhá séria v rámci služby štartovala začiatkom tohto roka, úspech svojho predchodcu však zopakovať nedokázala a o seriáli sa medzi divákmi hovorilo len veľmi málo. HBO sa na základe slabého ohlasu rozhodlo od projektu upustiť, a to aj napriek tomu, že Raised by Wolves bol pôvodne plánovaný na päť sérií.
Tvorcovia náklady seriálu nikdy oficiálne nezverejnili, ale vysoký rozpočet, ktorý bol na seriáli aj patrične vidieť, má byť hlavným dôvodom, prečo projekt nakoniec zrušili.
Malým dôkazom obrovskej investície má byť aj vyjadrenie producentky seriálu, Cheryl Eatock, pre portál Cape Town EC, ktorá povedala o Raised by Wolves ako o najväčšom seriáli, ktorý sa natáčal v Juhoafrickej republike. Prvá séria podľa nej vytvorila 700 pracovných miest a dala prácu viac než 1200 podnikom.
Vinyl
HBO nabažené úspechom Boardwalk Empire sa rozhodlo v roku 2016 predstaviť ďalší seriál, ktorý mal zaplniť prázdne miesto po gangsterskej jazde naprieč dobovým Atlantic City z 20. rokov minulého storočia. V seriáli Vinyl sa tentokrát zamerali na newyorskú hudobnú scénu 70. rokov, plnú drog, sexu a neustálej honby za peniazmi.
Legendárny Martin Scorsese prizval do tímu tvorcov ako konzultanta dokonca aj frontmana Rolling Stones Micka Jaggera a produkcia len pilotného dielu stála závratných 30 miliónov dolárov.
Čo však vyzeralo perfektne na papieri, to sa pri premiére zmenilo na fiasko. K úvodnej epizóde si našlo cestu asi len 750 000 divákov, čo spravilo z pilotného dielu jednu z najhorších investícií spoločnosti vôbec.
Zvyšok série sa niesol v podobnom duchu a po prvotných pozitívnych reakciách na prvé diely sa seriál začal postupne utápať v jednotvárnosti a chaotickom scenári, ktorý mal byť dôsledkom kreatívnych rozdielov v zákulisí. HBO síce ešte pred premiérou seriálu oznámilo aj druhú sériu, no po pár epizódach svoje slová radšej odvolalo.
Marco Polo
Netflix v roku 2014 predstavil seriál Marco Polo, ktorý sa mal pridať na vlnu vtedajších úspešných ság ako Hra o Tróny či Vikingovia. Tradičné prvky ako zrada, intrigy a scény plné sexu a násilia tvorcovia zasadili do neopozeraného a atraktívneho prostredia Ďalekého východu, kde sledujeme odvážnu odyseu Marca Pola na pozadí konfliktu dvoch súperiacich ríš – mongolskej a čínskej.
Americkí tvorcovia si pre natáčanie scén z ázijského dobrodružstva dokonca vybrali Slovensko a známa produkčná spoločnosť Weinstein Company sa tu vtedy rozhodla preinvestovať viac než 2,1 milióna eur. Zahraničný štáb, ktorý tvoril viac ako 350 dobrovoľníkov a 120 komparzistov, využili pre natáčanie viaceré známe slovenské lokality vo Vrátnej, Slovenskom raji či Súľovské vrchy.
V tej dobe sa po megaúspešnom seriáli Hra o Tróny jednalo o druhý najdrahší televízny seriál na svete a v čase zrušenia po dvoch sériách boli jeho celkové náklady odhadované na viac než 200 miliónov dolárov, čím sa seriál stal jedným z najväčších prepadákov a omylov Netflixu.
Mnohí diváci síce ocenili krásny vizuál seriálu, z ktorého bolo cítiť každý investovaný cent, avšak fádny scenár bez výrazných „cliffhangerov“ nebol taký zaujímavý a lákavý, ako očakávali a tým Netflixu vyslovili nad seriálom jasný a nekompromisný ortieľ.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Samovražedná misia a občianska vojna. Najlepší Star Wars seriál všetkých čias sa vracia, tu je trailer
Iba dva filmy dopadli horšie. Nový Captain America zaznamenal rekordný prepad záujmu
PRIPOMIENKA Zvládneš ho aspoň na 15 bodov? Toto je najťažší KVÍZ o akčných filmoch, pri ktorom sa zapotia aj experti
NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Dobyli Hollywood a žiarili na streamovacích službách. Tieto TOP filmy a seriály natáčali na Slovensku
Americký miliardár hľadá nového Bonda. Budúcnosť ikonickej série sa zmení na nepoznanie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
12 eur len za vstup. Obľúbený obchodný reťazec zavádza novinku, zákazníci hlásia problémy
Schudla som vďaka diéte podľa cirkadiánneho rytmu. Podľa tejto životosprávy by sme mali žiť, radí expert
KVÍZ: Len 20 % Slovákov priradí správne všetky ŠPZ k okresom. Zisti, či patríš medzi nich
Detský zlozvyk Slovákov prerastá do vážnej choroby. Je to len špička ľadovca, tvrdí uznávaná psychologička
Trump bol členom KGB s krycím menom, tvrdí bývalý sovietsky špión. Dôkazy neexistujú
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Čaká nás astronomický úkaz storočia. O pár dní uvidíme na oblohe vzácny planetárny jav
- Dojazd vyše 1 000 km a šialený výkon. BYD predáva jedno z najrýchlejších SUV na trhu, jeho cena zarazí
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Ľuďom dávajú platené produkty zadarmo. Hekeri prelomili ochranu po 20 rokoch, Microsoft to nerieši
- Na smrtiaci útok si počká aj hodinu. Netradičný ázijsky štát predstavil novú kamikadze zbraň
-
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
- Medicína jasá. Vedci skúmali globálny problém 10 rokov, AI od Google ho vyriešila za 2 dni
- Netflix prerazil dno a zabil milovanú fantasy. Zaklínač na tom nikdy nebol horšie
- Prefíkane porazili najlepší engine sveta. AI modely podvádzajú všetkých aj v tej najbanálnejšej veci
-
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Ľudstvo objavuje „nový svet“. V hĺbke 2 000 metrov našli mimoriadne vzácny zdroj energie
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
Slovenské elektrárne prešli na čistú energiu. Ich produkcia neobsahuje žiadne emisie CO₂
Každý druhý človek bol ich terčom. Hekeri stupňujú svoje útoky, pod paľbou sú aj kritické sektory
Geopolitické napätie prináša aj pozitíva. Cena tohto kovu láme rekordy
Z rieky vytiahli stredoveký poklad. V Poľsku našli nadšenci vzácne zbrane
Apple masívne investuje v USA. Sľubuje nové pracovné miesta, vývoj AI aj modernú výrobu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
12 eur len za vstup. Obľúbený obchodný reťazec zavádza novinku, zákazníci hlásia problémy
Schudla som vďaka diéte podľa cirkadiánneho rytmu. Podľa tejto životosprávy by sme mali žiť, radí expert
KVÍZ: Len 20 % Slovákov priradí správne všetky ŠPZ k okresom. Zisti, či patríš medzi nich
Detský zlozvyk Slovákov prerastá do vážnej choroby. Je to len špička ľadovca, tvrdí uznávaná psychologička
Trump bol členom KGB s krycím menom, tvrdí bývalý sovietsky špión. Dôkazy neexistujú
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené