Japonská spoločnosť Toshiba informovala, že vyvinula špeciálny algoritmus pre výpočet a analýzu obchodných dát, ktoré dokáže spracovať rýchlejšie ako aj ten najvyspelejší superpočítač sveta. S týmto systémom údajne dokáže vypočítať arbitrážne príležitosti pre meny už v priebehu niekoľkých mikrosekúnd. Toshiba vidí v tejto novinke obrovský potenciál, no zatiaľ ho netestovala na reálnych problémoch. Už teraz však prekonáva konkurenčné algoritmy, informuje Bloomberg.

S touto technológiou môže Toshiba zaviesť nové možnosti pre extrémne rýchle výpočty aj v reálnom svete. Algoritmus spoločnosti, pomenovaný ako „simulovaný bifurkačný algoritmus“ využíva princípy kvantových výpočtov, hoci beží aj na konvenčných počítačoch.

Spoločnosť už pritom najala aj rad odborníkov, ktorí jej majú pomôcť pri vývoji skúšobnej verzie pre reálne podmienky. Tá by mala byť hotová do marca budúceho roka, informuje Neowin.

Jedinečný algoritmus Toshiby prekonáva aj výkonné superpočítače

Kvantové počítače momentálne stoja milióny dolárov a stále nie sú dostatočne vyvinuté na to, aby mohli byť bežne aplikované v praxi. Miesto nich sa však môže Toshiba spoľahnúť na tento svoj algoritmus, ktorý funguje aj na bežnom počítači a okrem finančného sektora môže nájsť uplatnenie tiež v iných oblastiach.

S kvantovými výpočtami už experimentujú aj banky, makléri, či správcovia aktív, no aplikácia takýchto výpočtov v praxi je zdá sa ešte vzdialená.

Pexels

Nenechaj si ujsť
Základný zákon výpočtovej techniky sa blíži ku konci. Čo bude nasledovať?

Prvý nápad na vytvorenie tohto algoritmu prišiel ešte v roku 2015, kedy výskumný pracovník Hayato Goto zisťoval, ako môže kvalita niektorých komplexných systémov ovplyvniť ďalšie vstupy, čo on sám pomenoval ako bifurkáciu.

Následne sa spojil s Kosuke Tatsumurom, ktorý je expertom na polovodičovú elektroniku, informuje Tom’s Hardware. Jeho pomoc bola nevyhnutná pre fungovanie výpočtov na niekoľkých paralelne fungujúcich procesoroch.

Pixabay

Simulovaný bifurkačný algoritmus Toshiba poprvýkrát odhalila vedeckej komunite ešte v apríli minulého roka, no v októbri už potvrdila, že zvládne identifikovať potencionálne arbitrážne príležitosti pri obchodovaní s menami iba za 30 mikrosekúnd.

Takáto rýchlosť je dostatočná na to, aby poskytla 90 % šancu na profit pri obchodovaní. Spoločnosť tak dúfa, že sa jej podarí dostať nový algoritmus do praxe, kde ukáže svoje výhody aj pri využití s existujúcimi technológiami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP