Mobile World Congress 2025 v Barcelone je ukončený a opäť raz potvrdil svoju pozíciu najprestížnejšej technologickej výstavy v Európe. Technologické giganty, ako aj ambiciózne startupy z celého sveta, priniesli do Španielska svoje najväčšie tromfy, ktoré ukazujú smer, akým sa bude vývoj technológií v najbližších mesiacoch a rokoch uberať.

Ako aj minulý ročník, aj tento sa viezol na vlne umelej inteligencie, ktorú sprevádzali skladacie displeje, revolučné koncepty a tie najlepšie a najzvláštnejšie smartfóny na svete. Svoje miesto si taktiež našlo viacero humanoidných robotov alebo najnovší elektromobil od čínskeho výrobcu Xiaomi.

Redakcia FonTech.sk bola pri tom, vďaka operátorovi Slovak Telekom, ktorý nám poskytol skvelú príležitosť ponoriť sa do sveta najnovších trendov a technologického vývoja. V článku sa pozrieme na tie najzaujímavejšie a najinovatívnejšie technologické novinky z oblasti smartfónov, ktoré vlastní každý jeden z nás.

Toto je TOP 10 technologických noviniek v roku 2025

Čo sa tento rok skutočne oplatilo vidieť? Vybrali sme pre teba TOP 10 technologických vychytávok, ktoré nás na MWC 2025 najviac zaujali. Niektoré z nich sa stanú štandardom už v tomto roku, iné sú pohľadom do budúcnosti, ktorá už klope na dvere.

10. Inteligentné šošovky

Jednou z najrevolučnejších noviniek na MWC 2025 boli určite inteligentné kontaktné šošovky od spoločnosti XPANCEO, ktoré sľubujú prepojenie digitálneho a fyzického sveta priamo cez zrak. Šošovky integrujú niekoľko prelomových technológií, ktoré podľa slov firmy „prekonávajú dlhodobé výzvy v oblasti nositeľných zariadení.“

Prototypom je šošovka vybavená integrovanou anténou na bezdrôtový prenos dát a flexibilnou elektronikou pripravenou na hromadnú výrobu. To umožňuje šošovke prenos informácií v reálnom čase do sprievodného zariadenia, ktoré slúži ako nabíjačka aj ako výpočtový rozbočovač. Šošovka tak zostane malá a nositeľná. Náročné úlohy spracovania sú prenesené na sprievodné zariadenie. Používatelia tak môžu prijímať biometrické informácie zhromaždené šošovkou priamo na svojich smartfónoch, čo zvyšuje okamžitú dostupnosť a užitočnosť údajov.

Medzi technické úspechy týchto prototypov patria ultra miniatúrne projektory s veľkosťou pod 0,5 mm, najtenšie flexibilné 2D vodiče na svete, kompaktné snímače vnútroočného tlaku s vysokou citlivosťou a biosenzory vylepšené nanočasticami. Tieto inovácie riešia problémy miniaturizácie, flexibility, energetickej účinnosti a detekcie signálu, čo otvára nové možnosti pre budúcnosť nositeľnej technológie.

Vývojári sa zamerali na miniaturizáciu elektronických komponentov a zabezpečenie biokompatibility materiálov, aby boli šošovky pohodlné a bezpečné na nosenie. Okrem zobrazovania notifikácií či navigačných pokynov môžu monitorovať zdravotné parametre, ako je hladina glukózy v krvi. Vzhľadom na to, že ide o prototypy vo fáze vývoja, spoločnosť XPANCEO zatiaľ neoznámila predpokladanú cenu inteligentných kontaktných šošoviek.

9. Modulárny optický systém od Xiaomi

Mnohých nadšencov mobilného fotografovania upútal okrem Xiaomi elektromobilu aj ich inovatívny koncept modulárneho optického systému pre smartfóny. Pozostáva z upraveného smartfónu Xiaomi 15 a odnímateľného 35 mm objektívu, ktorý sa k zariadeniu pripája magneticky. Pripojenie zabezpečujú malé pogo piny na prenos energie a proprietárna technológia LaserLink na prenos dát rýchlosťou 10 Gbps. To umožňuje používateľom jednoducho prepínať medzi vstavaným fotoaparátom a odnímateľným objektívom, čím sa dosahuje vyššia kvalita fotografií, najmä pri slabom osvetlení.

Odnímateľný objektív je vybavený 100-megapixelovým snímačom Light Fusion X typu 4/3, čo je pochopiteľne oveľa väčší snímač, než aký sa bežne nachádza v smartfónoch. Objektív má variabilnú clonu od f/1,4 po f/11 a disponuje automatickým aj manuálnym zaostrovaním. Manuálne zaostrovanie je možné prostredníctvom fyzického zaostrovacieho prstenca na objektíve. Pri takejto kombinácii  ti novinka od Xiaomi umožní dosiahnuť prirodzený bokeh efekt bez potreby softvérového rozmazania pozadia, čo je často nedokonalé pri tradičných smartfónoch.

Xiaomi
Patrik Koreň

Keďže ide o koncept vo fáze prototypu, Xiaomi zatiaľ neoznámilo cenu ani dostupnosť. Avšak, potenciálne využitie tejto technológie prekračuje hranice mobilnej fotografie. Okrem toho by technológia LaserLink mohla umožniť pripojenie rôznych magnetických príslušenstiev, ako sú nabíjačky, powerbanky či herné ovládače s nízkou latenciou. Vedel by tiež umožniť bezproblémové prepojenie s ďalšími zariadeniami v širšom ekosystéme Xiaomi, vrátane reproduktorov, inteligentných domácich zariadení a elektromobilov.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP