V súčasnom modernom svete vývoj technológií neustále napreduje, smartfóny sú čoraz výkonnejšie a moderný LTE internet je čoraz dostupnejší. Viac a viac ľudí si zvyká na vysoké rýchlosti mobilného LTE internetu, ktorý každodenne vo svojom múdrom telefóne využívajú. Na to, aby ste mohli takýto internet v smartfóne využívať, je potrebné, aby disponoval jednak podporou LTE sietí a potom konkrétnych frekvencií, ktorými je pokryté určité územie.

Práve neúplná podpora LTE sietí na území Európy mnoho potenciálnych záujemcov odrádza od kúpy Xiaomi smartfónov. Zariadenia tejto spoločnosti dlhú dobu podporovali len minimum európskych LTE frekvencií, no v júni tohto roka nastal veľký zlom. Na taiwanskom trhu sa objavila verzia populárneho smartfónu Xiaomi Redmi Note 3 s označením Special Edition, ktorá zhodou náhod podporuje všetky potrebné európske pásma pre plnohodnotné využívanie rýchleho LTE internetu aj na území Slovenska.

Špeciálna edícia čínskej verzie smartfónu Xiaomi Redmi Note 3 Pro môže byť pre mnohých užívateľov dokonalým smartfónom, keďže spája dostatočný výkon, výborný systém, dlhú výdrž batérie, perfektnú cenu a kompletnú LTE podporu do jedného celku. Ja som mal možnosť tento smartfón niekoľko dní testovať a prinášam vám moje poznatky z jeho používania.

Medzinárodné balenie s európskou nabíjačkou

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-8

O Xiaomi Redmi Note 3 Special Edition sa dá povedať, že je to akási neoficiálna medzinárodná verzia smartfónu Redmi Note 3 Pro. Smartfón je dodávaný v medzinárodnom balení s anglickým popisom, anglickým manuálom a oficiálnou európskou nabíjačkou. Bohužiaľ, obsah balenia ostal nezmenený, a tak tu okrem smartfónu, nabíjačky a manuálu nájdeme len kábel a spinku na otvorenie šuplíka pre SIM karty.

Konštrukcia dostala pár milimetrov navyše

Dizajnovo sa Xiaomi Redmi Note 3 Special Edition od čínskeho Redmi Note 3 Pro nijak nelíši. Stále je to ten kvalitný kus hardvéru s prívetivým dizajnom, celokovovou konštrukciou a perfektným dielenským spracovaním. Špeciálna edícia veľmi obľúbeného Redmi Note 3 však prichádza s jedným voľným okom neviditeľným detailom – celkové rozmery konštrukcie sa nezhodujú. Kým klasický čínsky Note 3 Pro meria na výšku presných 150 mm, Redmi Note 3 Special Edition narástol o 2,5 mm. Jeho výška je teda až 152,5 mm. Šírka a hrúbka zostali nezmenené, hmotnosť narástla zo 164 gramov na 167 gramov.

xiaomi-redmi-note-3-pro-vs-note-3-special

Čo to teda znamená pre nás, užívateľov? Ochranné kryty určené pre klasický Xiaomi Redmi Note 3 Pro na Redmi Note 3 Special Edition jednoducho „nenatiahnete“. Väčším problémom je, že po prebrázdení niekoľkých čínskych internetových obchodov sa mi podarilo nájsť len veľmi úzku ponuku flip krytov. Klasické ochranné kryty na zadnú časť sú v súčasnosti nedostupné. Nie je však vylúčené, že postupom času a so stúpajúcou popularitou tohto modelu sa na „Ali“ či Ebay objavia kryty aj pre tento perfektný smartfón. Čo sa ochranného skla týka, na Ebay sa mi nejaké podarilo nájsť.

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-15

Iné rozdiely v konštrukčnom vyhotovení medzi týmito dvomi „bratmi“ už nenájdeme a tak aj Redmi Note 3 Special Edition ponúka rovnaký 5,5“ IPS displej s FullHD rozlíšením, ktorý poskytuje perfektné pozorovacie uhly a nádherné farebné podanie. Displej neprišiel ani o svoje výborné vyváženie maximálneho a minimálneho jasu.

Špičkový výkon zostáva

xiaomi-redmi-note-3-pro-cpu

Najväčším ťahákom Xiaomi Redmi Note 3 Pro je nepochybne jeho perfektný výkon, ktorý dostanete za neuveriteľne nízku cenu. Aj v prípade jeho špeciálnej verzie sa o výkon stará 6-jadrový Qualcomm Snapdragon 650 procesor s maximálnou pracovnou frekvenciou 1,8 GHz. K dispozícii sú opäť dve pamäťové verzie smartfónu, jedna s 2 GB RAM a 16 GB úložiskom, druhá s 3 GB RAM a 32 GB vnútornou pamäťou. Ja som mal k dispozícii lacnejšiu verziu s 2 GB RAM pamäťou, ktorú som podrobil niekoľkým benchmarkom. Vďaka špičkovej optimalizácii systému je aj takáto RAM pamäť dostatočná, čo sa potvrdzujú aj výsledky z najznámejších benchmarkových aplikácií. Niet pochýb o tom, že Note 3 Special Edition zvládne spustiť všetky najnovšie náročné hry bez akýchkoľvek zásekov. Najväčší podiel má na tom, samozrejme, výkonný grafický čip Adreno 510.

xiaomi-redmi-note-3-pro-antutu

Ak by vám kapacita pamäte náhodou nestačila, využiť môžete rozšírenie pamäte pomocou microSD kariet do 128 GB. Špeciálna edícia Redmi Note 3 prichádza s hybridným SIM slotom, ktorý obsahuje aj slot pre microSD karty. Tento je však zdieľaný s jedným slotom pre SIM kartu, čo znamená, že v telefóne môžete mať súčasne vložené len dve SIM karty alebo jednu SIM a jednu microSD kartu. K dispozícii je aj známa OTG funkcionalita, ktorá umožňuje pripojenie externých pamäťových médií, ako je USB kľúč alebo externý HDD.

Globálna verzia MIUI s integrovanou češtinou / slovenčinou

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-2

Na rozdiel od čínskeho Xiaomi Redmi Note 3 Pro, jeho špeciálna verzia prichádza s predinštalovanou globálnou verziou veľmi populárnej MIUI nadstavby. Pre užívateľa to znamená dostupnosť českého jazyka ihneď po vybalení smartfónu z krabice, bez akýchkoľvek ďalších inštalácií. V čase testovania smartfónu bola k dispozícii stabilná verzia MIUI 7, no v súčasnosti už je dostupné aj najnovšie MIUI 8 (V8.0.5.0.LHOMIDG). Osobne som do smartfónu nahral týždennú (developer) verziu nadstavby MIUI, ktorá je vo verzii 8 a obsahuje aj slovenský jazyk. O MIUI nadstavbe sa dá povedať, že má najlepšiu softvérovú podporu spomedzi všetkých užívateľských rozhraní postavených na Androide. To isté sa dá povedať o globálnej verzii MIUI 8, pričom aj Redmi Note 3 Special Edition dostáva pravidelné OTA aktualizácie. O zastaraný systém sa tak v prípade žiadneho Xiaomi smartfónu obávať nemusíte.

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-11

MIUI 8 si určite predstavovať nemusíme, keďže táto nadstavba čínskeho Xiaomi patrí medzi najznámejšie na svete. Optimalizácia systému je aj v prípade Redmi Note 3 Special Edition na špičkovej úrovni a ani pri 2 GB RAM pamäti nepocítite potrebu väčšej RAM-ky. Reakcie systému sú bleskové, animácie plynulé a prepínanie medzi aplikáciami svižné. Systému sme sa detailne venovali v recenzii smartfónu Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-3

Hlavný program večera: Kompletná podpora LTE!

Najhlavnejším ťahákom špeciálnej edície smartfónu Redmi Note 3 Pro je jeho kompletná podpora LTE sietí na území Slovenska. Niektorým fanúšikom značky Xiaomi sa splnil sen, keď nečakane predstavili smartfón s podporou najmodernejších mobilných sietí aj pre územie Slovenska. V podstate ide o model Xiaomi Redmi Note 3 určený pre taiwanský trh, ktorý len zhodou náhod podporuje aj B20 LTE pásmo, teda 800 MHz frekvenciu. Vďaka tomu si na smartfóne užijete rýchly internet kdekoľvek na území Slovenska, Česka alebo inej krajiny EÚ.

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-7

LTE frekvencie, ktoré Redmi Note 3 Special Edition podporuje, sú nasledovné: 2100 / 1900 / 1800 / 1700 / 850 / 2600 / 900 / 800 / 700 MHz. K dispozícii je samozrejme aj kompletná podpora 2G a 3G sietí. Po stránke ostatnej konektivity sa všetky parametre „spešl edišn“ Redmi Note 3 zhodujú s Pro verziou.

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-4

Funkčnosť LTE internetu som, samozrejme, otestoval. Aby bol test čo najpresnejší, zvolil som si sieť operátora O2, ktorého LTE internet funguje len na 800 MHz frekvencii. Internetové pripojenie šliapalo na telefóne špičkovo, výborné sú aj namerané rýchlosti. Test som prevádzal v obci blízko mesta Trenčín.

Čo sa príjmu signálnu týka, ten je na špičkovej úrovni aj napriek celokovovej konštrukcii. Redmi Note 3 Special Edition vás tak v štichu nenechá ani v oblastiach so slabším signálom.

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-12

Fantastická cena a výbava z neho robia najlepší mid-range smartfón pre tento rok

Smartfóny „čínskeho Apple“ sa výbavou a cenou radia medzi to najlepšie, čo môžete na súčasnom trhu kúpiť. K dokonalosti im chýbala už len kompletná podpora LTE sietí na našom území a práve Xiaomi Redmi Note 3 Special Edition toto prináša. Spojenie perfektného konštrukčného spracovania, výkonného hardvéru, špičkovo optimalizovaného systému, plnej LTE podpory a bezkonkurenčnej ceny tu máme jeden z najlepších smartfónov strednej triedy pre tento rok. Pre bežného užívateľa a záujemcu je Redmi Note 3 v špeciálnej edícii aktuálne dostupný za približne 142 € v najvýkonnejšej verzii (zľavový kupón RedmiGBE).

Kúpiť Xiaomi Redmi Note 3 Pro za 143 €
Zľavový kupón RedmiGBE

xiaomi-redmi-note-3-special-edition-test-5

Na druhej strane je tu ponuka e-shopu iBuygou.com pre veľkoodberateľov. iBuygou je už dlhé roky známy a overený predajca Xiaomi smartfónov, ktorý ako jeden z mála ponúka na tieto špičkové zariadenia záručnú dobu 2 roky. V ponuke pre veľkoodberateľov nájdeme aj medzinárodnú verziu Xiaomi Redmi 3S, ktorá taktiež prichádza s kompletnou podporou LTE sietí, vrátane 800 MHz frekvencie. Pre viac informácií o ponuke navštívte webové stránky predajcu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom