Aj televízny trh sa dlhé roky delil na dve uprednostňované kategórie – lacnejšie varianty s množstvom kompromisov a neústupné vlajkové lode s o niečoho horšie obhájiteľnou cenou. Stred tohto trhu bol vždy akosi utláčaný do úzadia, a keď už ponúkal prijateľnú špecifikáciu za obstojnú cenu, z dlhodobého hľadiska šlo vždy o neperspektívnu cestu.

Potom je tu ale minuloročná novinka Performance rady od Philips s označením 58PUS8505, ktorá za prijateľnú cenovku ponúka jemný nadpriemer v oblasti špecifikácií, doplnených o hneď niekoľko neštandardných vychytávok.

Vynikajúce zobrazovacie vlastnosti

Tento televízor od značky Philips je jednou z najlepších alternatív vo svojom cenovom segmente pohybujúcom sa mierne pod 600 €. Na pomery LED kategórie ponúka 4K panel vysoký dynamický rozsah zastrešovaný štandardom HDR10+, ktorý zaisťuje rôznorodosť a hodnovernosť farieb, počnúc žiarivou bielou a končiac hlbokou čiernou farbou.

O to sa stará podsvietenie displeja Direct Led zabezpečujúce čo najlepšie rozvrhnutie farebnosti a takmer absolútnu čiernu aj po bokoch panela, kde by v prípadoch iných panelov presvitali lúče svetla.

Nechýba ani niekdajšie privilégium vlajkových lodí, a teda technológia Dolby Vision, ktorou sa kedysi honosili len ďaleko drahšie kúsky. Vysoké rozlíšenie vynikajúco kooperuje s vynoveným procesorom P5 Perfect Picture Engine, vďaka čomu sú scenérie na týchto obrazovkách ešte o nezanedbateľné percento ostrejšie ako v prípade ktorejkoľvek konkurencie.

Na špičkovej úrovni sú aj pozorovacie uhly. Skreslenie obrazu tak nepripadá v úvahu ani pri najväčších horizontálnych či vertikálnych uhloch.

Samozrejmosťou sú rôzne obrazové režimy, od herného až po kino, kedy sa zodpovednosť za nastavenie obrazu plnohodnotne predáva do rúk spotrebiteľa. Hráči pritom určite ocenia 20 ms odozvu, čo je na pomery televízorov nadpriemerom.

Zážitok zo sledovania nestavia len na kvalite obrazu

Nemenej dôležitý je aj zvuk, ktorý majú na starosti reproduktory vychádzajúce zo spodnej strany rámu. Ich výkon je porovnateľný so soundbarmi, pričom ich najväčšou prednosťou je komplexnosť podávaných tónov.

Zážitok v konečnej miere umocňuje technológia Dolby Atmos. Máme za to, že kto vyskúša takto certifikovaný priestorový zvuk, nikdy sa nebude chcieť vrátiť k normálu. Televízor Philips 58PUS8505 je zdarným príkladom, že aj za ľudovú cenu sa dá ponúknuť zážitok podobný kinosálam.

TP Vision

Android TV otvorí dvere k mnohým užitočným možnostiam

Ako sme už spomínali, ďalším nutným základom modernej TV je aj rad iných funkcií. V tomto smere máme na mysli najmä softvérovú výbavu a ešte aj niečo naviac. Neodmysliteľnou súčasťou je tiež operačný systém a zrejme mnoho z vás nám dá za pravdu, ak napíšeme, že tým najpopulárnejším je aj medzi televízormi Android TV, ktorý je súčasťou viacerých televízorov.

Android TV pritom sám o sebe prináša podporu pre rôzne aplikácie, vrátane YouTube či streamovacích aplikácií ako Netflix, Amazon Prime Video alebo HBO Go či Rakuten TV. K tomu všetkému sa pridáva aj hlasový asistent s podporou vyhľadávania v slovenčine.

Takýto pomocník umožní jednoduchšie vyhľadávanie či spúšťanie filmov a rôznych aplikácií. Istým základom je už aj Chrome Cast, ktorý umožňuje prehrávanie obsahu z rôznych mobilných zariadení, a preto by podpora tejto funkcie nemala chýbať ani v tvojom budúcom televízore. Nemenej dôležitou vlastnosťou, na ktorú treba prihliadať, je aj kvalita reprodukcie zvuku, a to aj napriek tomu, že si niektorí používatelia pripoja domáce kino.

Televízor by mal byť jednoducho schopný podať kvalitný zvuk, ktorý diváka pri pozeraní vtiahne do deja. Tu by sme teda nemali prehliadnuť napríklad také štandardy, ako Dolby Atmos alebo DTS HD, ktoré nájdeme aj vo vyššie spomínaných modelových radoch televízorov Philips. Nie je nad to, ako keď pri poriadnej akcii počuť vo filme každý detail.

Hneď niekoľko nadštandardných prvkov…

Kde je Philips posledné roky stále unikátny, je technológia Ambilight. Len pre pripomenutie, Ambilight je osvetlenie, v tomto prípade na ráme televízora, imitujúce farebnú paletu odohrávaného deja na obrazovke. Výhodou je dedikované tlačidlo na diaľkovom ovládači, vďaka ktorému môžeš zapnúť funkciu aj bez obrazu ako ďalší zdroj atmosférického osvetlenia v miestnosti.

TP Vision

Chválu si zaslúži aj pribalený ovládač, ktorý je už prirodzene rozdelený na dve časti – horná reprezentuje smart funkcie televízora, zatiaľ čo spodná je tradičnejšie okupovaná číslicami.

Nechýba dedikované tlačidlo asistenta od Google (televízor podporuje aj Alexu) alebo Netflixu, bežiacim na popredí operačného systému Android TV 9. Práve ten je podľa mnohých jedným z najlepších krokov Philipsu, keďže ide o operačný systém s najmenším počtom kompromisov na poli softvéru. Vďaka tomu sadne používateľské prostredie najväčšiemu publiku záujemcov.

Či už materiály alebo najvyšší štandard zaužívaných obrazových a zvukových technológií, televízor je postavený do pozície jednej z najrozumnejších volieb. Veľký, no usporiadaný ovládač, procesor P5 Perfect Picture Engine vylepšujúci aj horší obraz a v neposlednom rade pre televízory Philips ikonická funkcia Ambilight, tieto tvrdenia len podčiarkujú.

Pod 600 € ide totiž o televízor, ktorý by svojimi vlastnosťami neurazil ani náročnejšieho diváka. Do rodinnej obývačky tak ide o vynikajúce a z dlhodobého hľadiska perspektíve multimediálne centrum za sprievodu inteligentných asistentov a neopozeraného dizajnu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú