Pri kúpe smartfónu už nehľadíme len na špecifikácie a dizajn, ale veľmi dôležitou súčasťou je aj softvér. Nie každý výrobca zvláda udržiavať svoje zariadenia aktuálne a najbezpečnejšie. Pozrime sa teda, čo hovoria dáta o rýchlosti aktualizácií dnešných smartfónov.

Výsadou perfektného smartfónu nie sú len jeho špecifikácie či nádherný dizajn. Dôležitý je tiež aktuálny a bezpečný operačný systém. V tomto smere je mnoho výrobcov spoľahlivých, no niektorí majú ešte čo doháňať. S príchodom takzvaného projektu Treble sa malo všetko zmeniť.

Projekt Treble mal za úlohu priniesť aktualizácie na najnovšie verzie operačného systému Android oveľa rýchlejšie ako kedysi. Na začiatku bola problémom podpora tohto projektu zo strany výrobcov, no tí oň začali v poslednom čase postupne javiť záujem. Napriek tomu sa však spotrebiteľom môže zdať, že posun vpred sa neudial. Máme 5 mesiacov od predstavenia Androidu 9.0 Pie a ešte stále exituje mnoho modelov, ktoré túto verziu nemajú.

Čo na to dáta?

Ak sa pozrieme na graf nižšie, dáta ukazujú čas medzi dátumom vydania novej verzie Androidu a prvou potvrdenou správou, že daný výrobca začal s aktualizáciami. V danom grafe sú zahrnuté modely ako Samsung Galaxy S, Huawei P, LG G, OnePlus, HTC, Sony Xperia X, Moto Z, Nokia či Xiaomi Mi.

Doručenie aktualizácií na verziu Android Nougat trvalo priemerne 192 dní. Aktualizácia na Android Oreo tento čas stiahla na priemerných 170 dní. Aj keď stále nie sú údaje o aktualizácii na Android Pie úplné, priemerný čas doručenia najnovšej verzie trval 118 dní. Toto číslo tak zatiaľ môžeme považovať za značné zlepšenie oproti straším verziám napriek tomu, že LG a Motorola môžu tento výsledok ešte o niečo zhoršiť.

Z hľadiska výrobcov smartfónov sa vo svetle rýchlejšieho doručenia aktualizácií ukázali Sony a OnePlus. Medzi najpomalších zas patrí LG, Samsung či Huawei. V prípade Motoroly a LG si môžeme všimnúť, že narozdiel od ostatných výrobcov sa čas na doručenie aktualizácií z roka na rok predlžoval. Treba však poznamenať, že tieto dáta nezobrazujú skutočnosť, akou pristupujú výrobcovia k svojím modelom strednej a nižšej triedy.

Projekty Treble a One pomohli

Z dát sa dá usúdiť, že projekty Treble a One sa začínajú vyplácať. Prvý spomínaný pomohol výrobcom aktualizovať smartfóny na verziu Android Oreo oveľa rýchlejšie ako predtým. Na druhej strane, projekt Android One umožnil oveľa rýchlejšie aktualizácie pre širšiu škálu zákazníkov. Napríklad Android One modely od Nokie a Xiaomi už majú verziu Android Pie. Takisto to platí aj v prípade LG G7 One, zatiaľ čo klasická verzia LG G7 ThinQ na Android Pie ešte len čaká.

Vlastné nadstavby spomaľujú aktualizácie

Jedným z dôvodov, prečo smartfóny z projektu Android One majú aktualizácie skôr, je čistý Android. Tieto smartfóny nemajú žiadnu nadstavbu ani vlastné UI. Výrobcovia ako Samsung či Huawei s vlastnými nadstavbami tak strávia veľa času úpravou rozhraní. Veríme však, že aj títo výrobcovia dokážu časom stiahnuť čas potrebný na doručenie najnovších aktualizácií, za čo sa im aj ich zákazníci určite odvďačia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú