Slovensko schválilo eKaranténu pred necelým týždňom, a to aj napriek tomu, že samotnú aplikáciu pre smartfóny so systémom Android a iOS v tej dobe Google a Apple neschválili. Netrvalo dlho a prvá z menovaných spoločností aplikáciu sprístupnila vo svojom Obchode Play. Po niekoľkých dňoch čakania bola oficiálne schválená a spustená aj eKaranténa pre iOS, informoval na svojom Facebooku premiér Igor Matovič. Apple ju zaradil do svojho obchodu AppStore.

Pre Slovákov, ktorí prichádzajú domov zo zahraničia, stále platí okrem výnimiek povinná 14-dňová karanténa. Po novom ju už ale nemusia stráviť v štátnom zariadení, miesto toho si môžu vybrať domáci pobyt, na ktorý však bude dohliadať špeciálna mobilná aplikácia.

Spustenie eKarantény čelilo veľkej kritike a spočiatku sa objavilo viacero problémov. Krátko po jej spustení bolo možné aplikáciu nainštalovať do Android smartfónov manuálne a po schválení Googlom aj priamo z Obchodu Play. Rozšírený bol aj zoznam hraničných priechodov, pri ktorých je možné zvoliť počas príchodu na Slovensko domácu karanténu. Celý zoznam nájdeš na tomto odkaze.

Aktualizované: K informáciám na štátnom webe korona.gov.sk pribudli aj správy o spustení eKarantény pre iOS.

Aký smartfón potrebujú repatrianti pre domácu karanténu?

Slovenský občan, ktorý si vyberie pri príchode do krajiny domácu karanténu, musí splniť niekoľko podmienok. V prvom rade musí mať smartfón vhodný pre aplikáciu eKaranténa, teda zariadenie so systémom Android 5.0 a novším alebo iPhone s iOS od verzie 10.0 vyššie. Smartfón musí mať aj lokalizačné služby, využívať Wi-Fi pripojenie alebo mobilné dáta a spolu s takouto osobou musia byť v karanténe aj všetky ďalšie, ktoré bývajú v spoločnom byte alebo dome.

Samotný smartfón musí byť potom nepretržite zapnutý, používateľ nesmie aktivovať letový režim a musí mať k dispozícii internetové pripojenie. Aplikácia eKaranténa musí byť po celý čas zapnutá a v prípade potreby je nutné umožniť jej aktualizáciu.

Do zariadenia sa lokálne ukladá aj fotografia tváre majiteľa smartfónu a aplikácii je potrebné udeliť povolenie na prístup k fotoaparátu pre rozpoznanie tváre. V tomto prípade je jedno, či používateľ využije model s 2D skenovaním tváre ako pri väčšine Android smartfónov, alebo iPhone s 3D skenovaním pomocou funkcie Face ID. Pripomíname, že aplikáciu eKaranténa je možné podľa oficiálnych informácií nainštalovať len raz.

eKaranténu má už aj Apple

Prednedávnom bol tiež rozšírený zoznam hraničných priechodov. Aktuálne však už okrem Android smartfónov môžu eKaranténu využívať aj iPhony. Apple totiž schválil aplikáciu 5 dní po tom, čo tak urobil Google.

AppStore

Informácie na oficiálnych stránkach štátneho webu korona.gov.sk spočiatku neboli o túto skutočnosť aktualizované, stalo sa tak krátko po zverejnení informácií. Samotná aplikácia neustále monitoruje GPS polohu smartfónu a používateľa, pričom porušenie karantény ohlási, pokiaľ dôjde k výraznej zmene lokalizačných údajov.

Čo je potrebné splniť?

Cestovanie skrz hranice má presne stanovené kroky, ktoré ako repatriant musíš splniť ešte pre vstupom na Slovensko:

  • V prvom kroku musíš vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk. Tu si dávaj pozor, keďže po odoslaní formulára už nemôžeš nič doplniť
  • Formulár ťa vyzve k stiahnutia aplikácie z oficiálneho zdroja (Obchod Play alebo AppStore)
  • Aplikáciu si overíš SMS kódom
  • Ešte pred príchodom na hranice si priprav potvrdenie a súhlas, ktoré je aj pri domácej karanténe povinné
  • Čas prekročenia hraníc musí byť medzi 8:00 a 18:00, keďže v inom čase nie je možné aktivovať aplikáciu eKaranténa
  • V prípade porušenia podmienok stanovených na oficiálnej stránke, ťa aplikácia upozorní skrz SMS
  • Aplikácia ťa po niekoľkých dňoch sama vyzve, aby si sa objednal na test na koronavírus

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP