Zrkadlový život je fascinujúci koncept syntetických organizmov vytvorených ako zrkadlové verzie prírodných živých bytostí. V súčasnosti však čelí čoraz väčšej kritike. Skupina popredných vedcov, vrátane držiteľov Nobelovej ceny, varuje pred mimoriadnymi hrozbami, ktoré môže tento výskum priniesť pre život na Zemi.

Vedci sa zaujímajú o výskum tejto formy života nielen zo zvedavosti, ale aj pre jej možné praktické využitie. Zrkadlové mikroorganizmy by mohli napríklad zvýšiť efektivitu bioprodukcie, pretože by boli odolné voči bežnej kontaminácii inými baktériami. Takéto neznečisťujúce mikroorganizmy by mohli ušetriť miliardy vo výrobe potravín, ako je pivo, jogurty či chlieb. Na tému poukázal portál ČT24.

Súčasné technológie, najmä pokroky v oblasti umelej inteligencie, by mohli dramaticky urýchliť vývoj týchto organizmov. Vedci preto vyzývajú na globálne zastavenie experimentov, kým nebude preukázaná ich bezpečnosť. Výzvu podporilo 38 významných vedcov, vrátane Craiga Ventera, ktorý sa preslávil sekvenovaním ľudského genómu, a syntetickej biologičky Kate Adamalovej. Tá sama na výskume zrkadlových buniek pracovala, no časom prehodnotila svoje názory. Vedci zároveň apelujú na sponzorov, aby prestali financovať projekty spojené so zrkadlovými organizmami, kým nebude dokázané, že nepredstavujú nebezpečenstvo pre svet.

Freepik

Prvé kroky už boli podniknuté

Laboratórne experimenty už umožnili vytvorenie zrkadlových molekúl a začali sa prvé pokusy o ich kombináciu do živých mikroorganizmov. Napriek tomu, že vytvorenie životaschopných zrkadlových baktérií by mohlo trvať ešte celé desaťročie, riziká uniknutia týchto organizmov sú podľa odborníkov príliš vysoké na to, aby sa tento výskum ďalej rozvíjal.

Vedci zdôrazňujú, že akékoľvek ambície spojené so zrkadlovým životom musia ustúpiť zachovaniu bezpečnosti Zeme. Aj keď by tento výskum mohol priniesť revolúciu v medicíne a technológiách, cena za tento pokrok by mohla byť katastrofálna.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú