V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR. 

Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil komunikačnej platforme Telegram pokutu vo výške 957 780 austrálskych dolárov (584 000 eur). Dôvodom je oneskorenie v predložení správy o opatreniach proti šíreniu teroristického obsahu a materiálov so sexuálnym zneužívaním detí.

Regulátor požiadal Telegram spolu s ďalšími sociálnymi médiami, ako sú Meta, WhatsApp, Google a Reddit, o podrobné informácie o tom, ako postupujú pri odstraňovaní škodlivého obsahu. Kým ostatné spoločnosti splnili požiadavku v stanovenom termíne do 6. mája 2024, Telegram svoju odpoveď poskytol až o 160 dní neskôr – 31. októbra.

Telegram meškal s odpoveďou 160 dní

Komisárka pre elektronickú bezpečnosť Julie Inman Grantová zdôraznila potrebu väčšej transparentnosti v technologickom priemysle. “Ak chceme zodpovednosť od technologických firiem, potrebujeme väčšiu transparentnosť. Tieto schopnosti nám umožňujú ‘nahliadnuť pod kapotu’ a pochopiť, ako sa tieto platformy zaoberajú alebo nezaoberajú vážnymi online hrozbami,” uviedla.

Platforma má teraz 28 dní na to, aby pokutu uhradila, požiadala o jej zrušenie alebo predložila žiadosť o predĺženie platby. Správa eSafety, obsahujúca odpovede všetkých dotknutých platforiem, bude zverejnená začiatkom marca.

@Gizchina/Twitter

Bezpečnostné agentúry Five Eyes, medzi ktoré patrí aj Austrálska bezpečnostná spravodajská organizácia a federálna polícia, už minulý rok označili Telegram za jednu z platforiem, prostredníctvom ktorej sa mladí ľudia dostávajú k extrémistickému obsahu.

Telegram pod tlakom regulačných orgánov

Telegram signalizoval ochotu viac spolupracovať s regulačnými orgánmi po tom, čo bol jeho generálny riaditeľ Pavel Durov v auguste 2024 zatknutý vo Francúzsku. Bol obvinený z nedostatočných opatrení proti šíreniu extrémistického obsahu, pričom úrady tvrdili, že platforma umožňuje šírenie nebezpečných materiálov bez dostatočného dohľadu.

Po prepustení na kauciu dostal Durov zákaz opustiť krajinu a musel predložiť podrobný plán na zlepšenie moderovania obsahu na Telegrame. Tento prípad zvýšil tlak na spoločnosť a vyvolal diskusie o tom, ako technologické giganty zvládajú reguláciu škodlivého obsahu.

Rozhodnutie austrálskeho regulátora je ďalším krokom v medzinárodnom tlaku na technologické spoločnosti, aby prijali účinnejšie opatrenia proti nelegálnemu obsahu na svojich platformách. Okrem Austrálie sa prísnejšej regulácii venuje aj Európska únia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP