Zmena dodávateľa jadrového paliva neukončí závislosť na ruskom uráne. Ako ďalej vo svojom najnovšom ekonomickom prehľade konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy, približne štvrtinu obohateného uránu totiž USA dlhodobo dovážajú z Ruska a nič na tom nezmenila ani vojna na Ukrajine. „Nahradením ruského paliva americkým sa závislosť Slovenska na Rusku podstatne zníži, úplne sa jej ale nezbavíme,“ upozorňuje.

V auguste tohto roka podpísali Slovenské elektrárne a americká spoločnosť Westinghouse zmluvu o dodávke jadrového paliva pre jadrové elektrárne na Slovensku. Doteraz palivo na Slovensko dodávala ruská firma TVEL so zmluvou do roku 2026. Ako zdôrazňuje inštitút, Rusko však nie je iba dôležitým dodávateľom paliva, ale aj uránu a obohateného uránu. USA pritom vyše 90 % primárne spracovaného uránu dovážajú.

Ložísk a spracovateľov uránovej rudy je viacero, ale Rusko ho dodáva prinajmenšom od roku 2018 za najnižšiu cenu. USA z Ruska momentálne dovážajú zhruba štvrtinu obohateného uránu, porovnateľné množstvo si vyrobia sami. Z neho sa následne vyrába palivo do reaktorov, ktoré čoskoro bude aj v slovenských jadrových elektrárňach. Vytvorenie kapacít na výrobu množstva obohateného uránu porovnateľného s ruským Rosatomom by USA trvalo najmenej 10 rokov.

Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády. Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú