V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Zlato opäť potvrdzuje svoju pozíciu ako bezpečný prístav v čase geopolitickej a ekonomickej neistoty. V stredu prvýkrát v histórii prekonalo hranicu 3300 USD za uncu, keď investori reagovali na nové signály zo Spojených štátov o možnom zavedení ďalších ciel na dovoz kritických nerastných surovín. O prudkom raste informovala agentúra Reuters, pričom správa bola zverejnená aj prostredníctvom TASR.

Spotová cena zlata dosiahla rekordných 3317,90 USD za uncu, pričom o 10.25 h SELČ sa obchodovala so ziskom 2,7 % na úrovni 3231,54 USD (približne 2853,71 eura). Takýto rýchly nárast reflektuje rastúce obavy investorov, ktorí sa odvracajú od rizikovejších aktív, ako sú akcie, a presúvajú svoje prostriedky do komodít, ktoré sú tradične vnímané ako stabilnejšie.

Trump pritvrdzuje

Dôvodom rastu je nariadenie prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v utorok (15. apríla) prikázal preskúmať možnosť uvalenia ciel na všetky dovozy kritických minerálov do Spojených štátov. Tento krok má podľa jeho administratívy oslabiť dominantnú pozíciu Číny, ktorá je kľúčovým hráčom v tomto odvetví.

Nové vyšetrovanie spustilo americké ministerstvo obchodu, ktoré sa zameriava na import počítačových čipov, zariadení na ich výrobu a farmaceutických produktov. Týmto krokom sa Trumpova administratíva snaží znížiť závislosť USA od zahraničných dodávateľov a posilniť domáce výrobné kapacity. Zároveň však týmto krokom zvýšila napätie v globálnom obchode, čo má priamy vplyv na trhy.

zlato, kov, hodnota
Pixabay

„Trumpova obchodná vojna nevykazuje žiadne známky zmiernenia po tom, čo prezident nariadil preskúmanie kritických minerálov, polovodičov a farmaceutických výrobkov, čo vyvolalo nový pohyb smerom k bezpečným prístavom a preč z akcií,“ uviedol Ole Hansen, hlavný komoditný stratég v Saxo Bank.

Vývoj bude závisieť od ďalších krokov USA

Reakcia trhov bola okamžitá – akciové indexy zaznamenali pokles, zatiaľ čo zlato, tradičný ukazovateľ neistoty, výrazne posilnilo. Podľa odborníkov sa môže rast ceny zlata ešte zrýchliť, ak budú Spojené štáty pokračovať v ďalších obchodných obmedzeniach, prípadne ak Čína zareaguje protiopatreniami.

Aj keď Trump zatiaľ iba nariadil preskúmanie možností ciel, samotný signál smerom k trhu bol dostatočne silný, aby vyvolal výrazné pohyby. Investori budú v najbližších dňoch pozorne sledovať ďalšie kroky Bieleho domu a prípadné reakcie Pekingu.

Aktuálna situácia tak potvrdzuje, že komodity ako zlato zostávajú dôležitým nástrojom ochrany kapitálu v čase neistoty. A ak bude obchodná vojna medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta pokračovať, môžeme byť svedkami ďalších historických maxím na trhu so zlatom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP