V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Japonská vláda varuje pred katastrofickým zemetrasením, ktoré by mohlo krajinu stáť až 1,81 bilióna dolárov. Podľa najnovších odhadov by silné otrasy na tichomorskom pobreží mohli vyvolať ničivú vlnu cunami, zrútiť stovky budov a pripraviť o život takmer 300.000 ľudí. Škody by tak predstavovali takmer polovicu HDP Japonska.

Oproti predchádzajúcim výpočtom, ktoré rátali so stratou 1,42 bilióna dolárov, sa odhadovaná suma výrazne zvýšila. Dôvodom je inflácia, aktualizované údaje o teréne a rozšírenie zoznamu oblastí, ktoré by cunami mohlo zasiahnuť. Informácie priniesla agentúra Reuters.

Hrozba zemetrasenia je mimoriadne vysoká

Japonsko je jednou z najrizikovejších krajín sveta, čo sa týka zemetrasení. Odborníci uvádzajú, že pravdepodobnosť vzniku otrasov s magnitúdou 8 až 9 v oblasti zlomu Nankai je až 80 %. Najhorší scenár ráta s magnitúdou 9, čo by si podľa vlády vyžiadalo evakuáciu 12,3 milióna ľudí – čo je približne desať percent populácie. Ak by k zemetraseniu došlo v zime, v nočných hodinách, mohlo by dôjsť k masívnym stratám na životoch.

Odborníci upozorňujú, že napätie medzi filipínskou a eurázijskou tektonickou doskou narastá a približne raz za 100 až 150 rokov môže vyvolať ničivé zemetrasenie. Zlom Nankai sa tiahne až 900 kilometrov pozdĺž pobrežia a predstavuje jedno z najnebezpečnejších miest v regióne. V roku 2023 zasiahlo Japonsko zemetrasenie s magnitúdou 7,1, po ktorom vláda vôbec prvýkrát vydala upozornenie na zvýšenú pravdepodobnosť „obrovského zemetrasenia“ s magnitúdou 9.

V Japonsku budú domy levitovať.
TASR/AP

Podobná katastrofa sa udiala v roku 2011, keď silné zemetrasenie a cunami spôsobili roztavenie troch reaktorov v jadrovej elektrárni Fukušima. Zahynulo viac ako 15.000 ľudí a krajina sa z následkov prírodnej katastrofy spamätávala dlhé roky. Japonské úrady preto posilňujú infraštruktúru, investujú do protipožiarnych opatrení a budovania ochranných hrádzí, no odborníci varujú, že úplné zabránenie škodám nie je možné.

Ekonomický dopad môže byť ničivý

Ak by zemetrasenie v oblasti zlomu Nankai skutočne nastalo, Japonsko by čelilo historicky najväčšej hospodárskej katastrofe. Výpadky v priemysle, poškodenie infraštruktúry a náklady na obnovu by mohli spôsobiť vážne oslabenie tretej najväčšej ekonomiky sveta.

Vláda preto pokračuje v zavádzaní preventívnych opatrení, no experti varujú, že čas sa kráti. S pravdepodobnosťou 80 % v najbližších desaťročiach môže Japonsko čeliť jednej z najväčších katastrof v modernej histórii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP