V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Dodávky bômb vyrobených v Spojených štátoch dorazili do Izraela v noci na nedeľu. O príchode munície informovalo izraelské ministerstvo obrany. Zásielka prichádza v čase, keď krajinu navštívil americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, uviedla agentúra AFP.

Izraelské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že zásielka obsahovala letecké bomby MK 84, ktorých dodávku nedávno povolila americká vláda. „Dodávka munície, ktorú schválila Trumpova administratíva, je veľkým prínosom pre izraelské letectvo a armádu (IDF). Zároveň slúži ako ďalší dôkaz silného spojenectva medzi Izraelom a Spojenými štátmi,“ zdôraznil izraelský minister obrany Jisrael Kac.

Zbrojný obchod za 7,4 miliardy dolárov

Americká administratíva schválila vo februári rozsiahly balík vojenskej pomoci Izraelu, ktorý zahŕňa predaj bômb, rakiet a súvisiaceho vybavenia v celkovej hodnote presahujúcej 7,4 miliardy dolárov. Táto dohoda predstavuje jeden z najvýznamnejších transferov zbraní do regiónu za posledné obdobie a odráža pokračujúce strategické partnerstvo medzi oboma krajinami.

Podľa americkej Agentúry pre obranno-bezpečnostnú spoluprácu (DSCA) má tento predaj výrazne posilniť izraelské ozbrojené sily a ich schopnosť reagovať na aktuálne aj potenciálne bezpečnostné výzvy.

Okrem priameho posilnenia vojenskej kapacity Izraela je cieľom tejto dodávky aj zvýšenie obranyschopnosti krajiny, zabezpečenie stability v regióne a vytvorenie efektívneho odstrašujúceho prostriedku proti hrozbám zo strany nepriateľských štátov či militantných skupín.

atómová bomba
Canva

Zmena postoja po zablokovaní dodávok za Bidenovej éry

Pôvodne dodávky bômb zablokoval bývalý americký prezident Joe Biden. Dôvodom boli obavy z civilných obetí počas konfliktu v Pásme Gazy, ktorý vypukol v októbri 2023. Boje sa skončili 19. januára 2025 po dosiahnutí dohody o prímerí. Súčasná americká administratíva však predaj schválila, čím signalizovala nový prístup k bezpečnostnej spolupráci s Izraelom.

Dodávka bômb MK 84 prichádza ako symbol pokračujúcej vojenskej a strategickej spolupráce medzi Izraelom a Spojenými štátmi. Podľa izraelského ministra obrany Jisraela Kaca je táto dodávka dôkazom „silného a trvalého spojenectva“ medzi oboma krajinami, ktoré spája spoločný cieľ – čeliť bezpečnostným výzvam v regióne Blízkeho východu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP