V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V kolínskych závodoch americkej automobilky Ford vypukol v stredu vôbec prvý štrajk v ich takmer storočnej histórii. Podľa informácií TASR, ktoré vychádzajú zo správy agentúry DPA, ide o odpoveď odborového zväzu IG Metallna plánované prepúšťanie a úsporný program, ktorý sa dotkne tisícok zamestnancov. Štrajk zasiahol výrobu, vývoj, administratívu aj ďalšie prevádzky v rámci dvoch hlavných závodov.

Kolínska pobočka Fordu, ktorá je súčasťou jeho nemeckej dcérskej spoločnosti Ford-Werke GmbH, zamestnáva približne 11 500 ľudí. Automobilka plánuje do konca roka 2027 zrušiť až 2900 pracovných miest. Odbory tvrdia, že zamestnanci si zaslúžia adekvátne odstupné, najmä tí, ktorí zo spoločnosti odídu dobrovoľne alebo ktorých pracovné pozície majú byť nahradené externými dodávateľmi.

Výroba elektromobilov zaostáva

Ford vyrába v Kolíne dva modely elektromobilov, no ich predaj je zatiaľ slabší než očakávania. Automobilka preto čelí problémom nielen na úrovni personálnej, ale aj obchodnej. Nemecká pobočka je pre americký materský koncern dlhodobo stratová, čo viedlo k zavedeniu úsporných opatrení, ktoré odbory považujú za neadekvátne a neprimerane tvrdé voči zamestnancom.

Odborový zväz IG Metall, ktorý patrí medzi najvplyvnejšie v Európe, sa rozhodol zastavením práce zvýšiť tlak na vedenie firmy. Odborári tvrdia, že spoločnosť ignoruje ich požiadavky na sociálne zodpovedné riešenie plánovanej reštrukturalizácie. Žiadajú nielen odstupné, ale aj záruky pre zostávajúcich zamestnancov a transparentnosť v ďalších krokoch vedenia.

Mário Šimovič/FonTech

Ford-Werke GmbH bola založená v Berlíne v roku 1925 a o päť rokov neskôr presunula svoje sídlo do Kolína nad Rýnom. Odvtedy závody fungovali takmer celé storočie bez jediného štrajku. Aktuálny protest tak predstavuje historický míľnik, ktorý zároveň odráža narastajúce napätie v nemeckom automobilovom priemysle, ktorý čelí výzvam v súvislosti s prechodom na elektromobilitu, rastúcimi nákladmi a konkurenciou zo strany ázijských výrobcov.

Budúcnosť nemeckého Fordu je neistá

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude štrajk trvať ani aký dopad bude mať na produkciu. Faktom zostáva, že Ford v Kolíne sa nachádza v kritickej fáze transformácie, kde sa stretávajú obchodné tlaky, technologická zmena a požiadavky zamestnancov na férové podmienky. Odbory však naznačujú, že sú pripravené pokračovať v protestoch, ak vedenie automobilky neprehodnotí svoje plány.

Konflikt v kolínskych závodoch tak môže slúžiť ako varovanie aj pre ďalších veľkých zamestnávateľov v sektore, že pri zásadných zmenách nemožno obísť požiadavky pracovníkov ani historickú lojalitu zamestnancov voči firme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP