V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Aj napriek tomu, že tranzit zemného plynu cez Ukrajinu aktuálne nefunguje, zásobovanie Slovenska je stabilné a neprerušované. Kľúčové objemy plynu sa dostávajú do krajiny alternatívnymi trasami a odborníci z odvetvia uisťujú, že aj pred nadchádzajúcou zimnou sezónou budú slovenské zásobníky naplnené na požadovaných 90 %.

Technické výzvy slovenského plynárenstva v Žiline potvrdil výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský.

Toto percento je síce výrazne nižšie ako vlani, ale vzhľadom na predikcie do budúcnosti môžeme povedať, že do najbližšej zimnej sezóny budeme opäť pripravení na požadovanej úrovni,“ uviedol Kvasňovský s tým, že Európska únia od svojich členských krajín očakáva 90 % naplnenosť zásobníkov, čo Slovensko podľa neho určite dosiahne.

Metánové emisie a moderné technológie

Tohtoročná jarná konferencia sa nesie v znamení technických výziev plynárenstva, pričom jedna z hlavných tém je znižovanie emisií metánu. Od minulého roka platí v EÚ sprísnené nariadenie Európskej komisie, ktoré zaväzuje plynárenské spoločnosti zavádzať nové monitorovacie a likvidačné opatrenia. Používajú sa rôzne sofistikované modely – od dronov až po laserové a satelitné detekčné systémy,“ vysvetlil Kvasňovský.

Zámerom je rýchle identifikovanie a odstránenie únikov metánu, ktorý je ako skleníkový plyn niekoľkonásobne škodlivejší než oxid uhličitý. Na konferencii sa stretáva takmer 70 odborníkov zo Slovenska a Česka, ktorí budú diskutovať aj o zmenách legislatívy, technických riešeniach v oblasti vykurovania, prevádzky plynovodov a budúcnosti vodíka v plynárenskej infraštruktúre.

Freepik

Dekarbonizácia a ozeleňovanie plynárenstva sú kľúčové priority,“ zdôraznil Kvasňovský. V tejto súvislosti predstavil projekt H2 Pilot, na ktorom pracuje spoločnosť SPP – distribúcia. Pilotný projekt vo vybranej obci so 300 odbernými miestami preukázal, že koncové zariadenia zvládnu zmes zemného plynu s vodíkom v pomere až 10 %.

Slovensko sa prispôsobuje európskym klimatickým cieľom

Téma vodíka ako súčasti zelenej transformácie plynárenstva rezonuje naprieč celým sektorom. Slovensko tak podľa Kvasňovského drží krok s európskymi klimatickými cieľmi, a to aj napriek zložitým okolnostiam spojeným s geopolitickou situáciou.

Konferencia v Žiline tak ponúka nielen technický pohľad na aktuálne výzvy, ale aj konkrétne riešenia a adaptácie, ktoré môžu pomôcť zabezpečiť stabilitu dodávok plynu aj v období, keď sa tradičné trasy a zdroje menia. Slovenské plynárenstvo tak vstupuje do ďalšej vykurovacej sezóny s jasnou stratégiou – diverzifikovať, modernizovať a dekarbonizovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP