V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Niektoré členské štáty Európskej únie, najmä Francúzsko a Nemecko, začínajú opäť uvažovať o čiastočnom návrate k dovozu zemného plynu z Ruska. Dôvodom sú zhoršujúce sa vzťahy s USA, narastajúce obavy z prílišnej závislosti na americkom skvapalnenom plyne (LNG) a tlak zo strany priemyslu, ktorý bojuje s vysokými nákladmi na energiu.

Po tom, čo Európa dramaticky znížila dovoz ruského plynu v dôsledku vojny na Ukrajine, sa hlavným náhradným zdrojom stal práve LNG z USA. V čase energetickej krízy v rokoch 2022 a 2023 boli americké dodávky kľúčové pre stabilizáciu trhu. V súčasnosti sa však objavujú varovania, že Washington by mohol využiť plyn ako nástroj politického tlaku, najmä pri rokovaniach o clách a obchodnej politike.

Realistický mier by mohol otvoriť cestu späť

Didier Holleaux, viceprezident francúzskej energetickej spoločnosti Engie, naznačil, že ak by na Ukrajine došlo k uzavretiu „rozumného mieru“, Európa by mohla obnoviť import ruského plynu na úrovni 60 až 70 miliárd kubických metrov ročne. To by síce stále bolo menej ako 40 % spotreby pred vojnou, no znamenalo by to zásadný obrat v aktuálnom trende diverzifikácie.

Šéf francúzskeho giganta TotalEnergies, Patrick Pouyanne, otvorene kritizoval súčasné nastavenie dodávok: „Musíme diverzifikovať, potrebujeme mnoho trás, a nie sa príliš spoliehať na jednu alebo dve.“ Podľa neho by sa Európa mohla bezpečne vrátiť k ruskému plynu, ak by to umožnili politické a bezpečnostné podmienky. Objemovo hovorí o približne 70 miliardách kubických metrov ročne.

plyn, tranzit, Slovensko
TASR

Nemecký priemysel

Z nemeckého pohľadu zaznievajú ešte radikálnejšie hlasy. Christof Guenther, výkonný riaditeľ InfraLeuna, správcu chemického priemyselného parku Leuna, označil situáciu v sektore za ťažkú krízu a dodal, že firmy „nemôžu čakať”. Volania po obnovení lacnejších dodávok z Ruska sú motivované snahou udržať konkurencieschopnosť výroby.

Klaus Paur, generálny riaditeľ Leuna-Harze, stredne veľkého petrochemického producenta, otvorene vyhlásil:Potrebujeme ruský plyn, potrebujeme lacnú energiu bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza. Nord Stream 2 potrebujeme, pretože musíme udržať náklady na energiu pod kontrolou.“ Tieto slová naznačujú, že časť priemyselnej sféry je pripravená pragmaticky ignorovať geopolitické dôvody, ak to pomôže stabilizovať podnikanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP