V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Európska únia sa chystá urobiť ďalší významný krok v snahe o energetickú nezávislosť od Ruska. Európska komisia plánuje úplný zákaz dovozu ruského plynu najneskôr do konca roka 2027, píše agentúra Bloomberg. Prvé konkrétne opatrenia sa však môžu začať uplatňovať už v priebehu tohto roka.

Cieľom pripravovaného návrhu, ktorý má byť oficiálne predstavený v júni, je zakázať nové dohody o dovoze plynu z Ruska a zároveň obmedziť aj aktuálne spotové kontrakty. EK plánuje zároveň tento štvrtok (6. mája) zverejniť prvý návrh obmedzení na dovoz plynu a skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska, ktorý by mal platiť v rámci rýchlejšej fázy obmedzení.

Zákaz sa má týkať aj spotových a dlhodobých zmlúv

Podľa zdrojov agentúry Bloomberg budú obmedzenia rozdelené do dvoch časových rovín. Prvé z nich sa dotknú spotových kontraktov, teda jednorazových dodávok plynu, a majú vstúpiť do platnosti už tento rok. V prípade dlhodobých zmlúv, ktoré sú v súčasnosti ešte stále aktívne medzi niektorými členskými krajinami EÚ a ruskými dodávateľmi, by ich ukončenie malo byť zavedené do legislatívy s platnosťou do konca roka 2027.

Kľúčovým predpokladom naplnenia tejto stratégie je schopnosť EÚ zabezpečiť si dostatočné množstvo plynu z iných zdrojov. V hre sú krajiny ako Katar, Spojené štáty, Kanada či viaceré africké štáty, ktoré by mohli prostredníctvom dodávok LNG vyplniť vzniknutú medzeru. Brusel aktuálne rokuje aj s administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa o navýšení vývozu amerického plynu do Európy.

PGNiG

Agentúra Reuters už v minulosti informovala, že Európska komisia skúma právne možnosti, ako umožniť spoločnostiam v EÚ vypovedať existujúce zmluvy s ruskými dodávateľmi bez toho, aby čelili finančným alebo právnym sankciám. Prípadné legislatívne úpravy by mohli tieto mechanizmy zakotviť v právnom rámci Únie.

Energetická nezávislosť ako geopolitická priorita

Znižovanie závislosti na ruskom plyne sa stalo jednou z hlavných priorít EÚ po začiatku vojny na Ukrajine. Brusel v posledných rokoch posilňuje infraštruktúru na dovoz LNG, buduje nové terminály a investuje do obnoviteľných zdrojov. Očakávaný návrh EK má preto nielen ekonomický, ale aj geopolitický význam, pričom jeho schválenie bude závisieť aj od podpory jednotlivých členských štátov.

Očakáva sa, že návrh vyvolá živú diskusiu najmä v krajinách, ktoré boli historicky výrazne závislé od ruského plynu. Napriek tomu je trend jasný: EÚ mieri k úplnému odstrihnutiu od ruských energetických surovín, a to najneskôr do roku 2027.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP