V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko, ktoré doposiaľ v oblasti veternej energetiky zaostávalo, zaznamenáva významný posun v príprave projektov veterných elektrární. Aktuálne je v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) celkovo 24 projektov s inštalovaným výkonom 942 megawattov (MW).

Ak všetko pôjde podľa plánu prvé veterné elektrárne by mohli byť spustené do prevádzky už v roku 2028. Informovala o tom Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI).

Slovensko v minulosti čelilo komplikovaným legislatívnym procesom, ktoré predlžovali výstavbu obnoviteľných zdrojov energie, viaceré nedávne zmeny zákonov obnovili nádej investorov.

Nádej investorov oživená

„Hoci ešte stále existujú legislatívne prekážky, ktoré zbytočne predlžujú povoľovacie procesy, úpravy napríklad v stavebnom zákone a zákone o EIA opäť vzbudili dôveru, že je možné tieto projekty dokončiť,“ povedal Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.

Podľa asociácie bol rok 2023 rekordný v počte rozhodnutí o rozsahu hodnotenia vplyvov na životné prostredie vydaných Ministerstvom životného prostredia SR. Pre päť projektov sa už podarilo predložiť správy o hodnotení a čaká sa na finálne stanovisko rezortu.

Napriek pozitívnym krokom stále existujú prekážky, ktoré podľa SAPI komplikujú proces povoľovania. Tieto bariéry ako najmä administratívne zdržania, brzdia realizáciu projektov. SAPI zdôrazňuje potrebu aby zjednodušené legislatívne zmeny, ako napríklad spojenie územného a stavebného konania do jedného procesu, boli v praxi efektívne využívané.

Podľa Lacka by takéto opatrenia mohli v prípade veterných elektrární ušetriť mesiace času. To je kľúčové, aby sa Slovensko mohlo priblížiť krajinám Európskej únie, ktoré využívajú veternú energiu ako významnú súčasť svojho energetického mixu.

Prvé spustenie po 24 rokoch

Slovensko sa zatiaľ spoliehalo predovšetkým na iné obnoviteľné zdroje energie, ako sú vodné a solárne elektrárne. Veterná energetika bola na Slovensku takmer úplne stagnujúca, keďže posledná veterná elektráreň bola postavená pred 24 rokmi.

Podľa prieskumu medzi členmi SAPI očakávajú developeri najskoršie spustenie veterných projektov v roku 2028. Lacko dúfa, že sa táto vízia stane realitou. „Veterná energia je už dlhé roky bežnou súčasťou energetického mixu prakticky každej krajiny EÚ, ako aj Číny či USA. Verím, že aj na Slovensku sa čoskoro tento lokálny zelený zdroj výrazne viac využije,“ povedal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP