Každý deň dopadne na Zem obrovské množstvo dažďových kvapiek, no ich energia sa doposiaľ nevyužívala. To sa však môže čoskoro zmeniť vďaka prelomovému objavu vedcov z Národnej univerzity v Singapure, ktorí vyvinuli jednoduché zariadenie na výrobu elektriny z dažďa. Ak sa táto technológia podarí ďalej rozvinúť, mohla by sa stať novým pilierom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Na rozdiel od veterných turbín či solárnych panelov sa nové zariadenie nespolieha na komplikované mechanizmy. Funguje na základnom fyzikálnom princípe nazývanom separácia náboja – keď voda prechádza po elektricky vodivom povrchu, vytvára sa elektrický náboj. Vedci využili tento efekt na vytvorenie zvislej trubice z nehrdzavejúcej ocele, vysokej len 32 centimetrov a širokej 2 milimetre. O téme informoval portál BGR.

Kvapky dažďa ako malá elektráreň

Ako dažďová kvapka padá cez túto trubicu, zachytí vzduch a vytvorí tzv. „plug flow“ (zátkový tok), ktorý spôsobí oddelenie elektrických nábojov medzi molekulami vody. Na vrchole a spodku trubice sú umiestnené elektródy, ktoré tento náboj zachytávajú a premieňajú na elektrinu.

Pri testovaní dokázala jedna trubica vyprodukovať približne 440 mikrowattov, čo sa môže zdať ako zanedbateľné množstvo. No keď vedci spojili štyri takéto trubice, podarilo sa im rozsvietiť 12 LED diód na 20 sekúnd. Celkovo tak premenili viac než 10 % potenciálnej energie dažďa na použiteľnú elektrickú energiu, čo je v porovnaní s doterajšími metódami výrazne vyššia efektivita.

Unsplash

Budúcnosť dažďovej energie

Zatiaľ ide len o prototyp, ale vízia do budúcnosti je jasná – budovy by mohli vyrábať elektrinu priamo zo zrážok padajúcich na ich strechy. V mestách i na vidieku by sa tak mohla vytvoriť lacná a ekologická energia, ideálna najmä pre oblasti mimo elektrických sietí. Zariadenie by mohlo fungovať ako doplnok k slnečným a veterným elektrárňam a pomáhať pri vyrovnávaní výkyvov v dodávkach energie.

Vedci zároveň upozorňujú, že svet v súčasnosti hľadá stále nové zdroje čistej energie – od baktérií až po geotermálnu energiu. Ak sa im podarí túto technológiu ďalej škálovať, dažďové kvapky nás v budúcnosti nielen osviežia, ale aj osvetlia naše domovy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP