V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila spustenie novej platformy, ktorá bezplatne poskytne onkologické lieky tisíckam detí v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Prvé dodávky už dorazili do Mongolska a Uzbekistanu, pričom ďalšie krajiny, ako Ekvádor, Jordánsko, Nepál a Zambia, budú nasledovať už čoskoro.

Podľa WHO by lieky v rámci pilotnej fázy projektu mali pomôcť približne až 5000 deťom hospitalizovaným v najmenej 30 nemocniciach v šiestich vybraných krajinách. WHO zároveň vyzvala ďalších šesť štátov, aby sa k platforme pripojili. V dlhodobej vízii je cieľom programu distribuovať lieky pre približne 120 000 detí v 50 krajinách počas nasledujúcich piatich až siedmich rokov.

70 % detí zomiera na rakovinu z dôvodu nedostupnej liečby

WHO odhaduje, že každoročne na rakovinu ochorie približne 400 000 detí na celom svete. Väčšina z nich však žije v krajinách s obmedzenými zdrojmi, kde sú lieky nedostupné alebo nekvalitné. Až 70 % detí v týchto regiónoch zomiera na rakovinu pre faktory, ako sú napríklad chýbajúca vhodná liečba, prerušenie liečebného procesu alebo nízka kvalita dostupných liekov.

Pre porovnanie, v rozvinutých krajinách je priemerná miera prežitia detí s rakovinou viac ako 80 %. V chudobných krajinách však tento podiel často nepresahuje 30 %.

WHO uviedla, že bezplatná distribúcia liekov bude pokračovať aj po ukončení pilotnej fázy. Organizácia sa totiž zameriava na dlhodobú udržateľnosť programu, aby mohla pomáhať deťom s rakovinou na celom svete aj v budúcnosti.

deti

Kto stojí za iniciatívou?

Projekt financuje prestížna americká St. Jude Children’s Research Hospital v Memphise, ktorá na spustenie platformy vyčlenila až 200 miliónov dolárov. Prvé plány na jej založenie boli oznámené už v decembri v roku 2021.

Táto iniciatíva predstavuje prelomový krok v globálnej zdravotnej starostlivosti, ktorý môže výrazne zlepšiť prežitie detí s rakovinou v chudobných regiónoch. WHO a jej partneri tak vysielajú jasný signál, že prístup k zdravotnej starostlivosti by nemal byť závislý od ekonomickej situácie krajiny, v ktorej sa pacient narodil.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP