Skupina vyznávačov teórie o plochej Zeme sa vydala na výpravu na najjužnejší kontinent, Antarktídu. Cieľom tejto expedície bolo „raz a navždy ukončiť debatu o tvare Zeme“. Bájnu ľadovú stenu vyznávači nenašli, avšak predsa len prišli na to, že sa v teórií mýlili. O expedícii informoval portál IFLScience.

„The Final Experiment“

Výpravu organizoval pastor Will Duffy z Colorada, ktorý sa snaží v 21. storočí poskytnúť jasnú odpoveď na otázku, či je Zem guľatá alebo plochá. Na výpravu so sebou vzal štyroch podporovateľov teórie plochej Zeme a štyroch zástancov tradičnej, guľatej Zeme. Cieľom ich experimentu bolo pozorovanie tzv. polnočného slnka, ktorý je v Antarktíde viditeľný počas letných mesiacov.

Polnočné slnko je jav, pri ktorom slnko zostáva na oblohe 24 hodín denne. Je dôkazom toho, že Zem je sférická, pretože sa môže vyskytnúť iba na naklonenej a rotujúcej guľatej Zemi. Polnočné slnko je preto pre teóriu plochej Zeme vážnym problémom, keďže na plochom disku by bol tento jav nemožný.

„Vytvoril som The Final Experiment, aby som túto debatu ukončil raz a navždy. Po tom, ako pôjdeme na Antarktídu, už nikto nebude musieť strácať čas debatovaním o tvare Zeme,“ uviedol Duffy.

Duffyho finálny experiment tiež vyvrátil obľúbený argument podporovateľov plochej Zeme, že Antarktická zmluva z roku 1959 bráni civilistom navštíviť Antarktídu, aby sa údajne utajil skutočný tvar planéty. Účastníci výpravy sa aspoň presvedčili, že v prípade, ak človek má dostatok financií, tak môžu navštíviť aj tejto kontinent.

Drahá cesta za presvedčením

„Niekedy sa v živote mýlite. Myslel som si, že neexistuje 24-hodinové slnko. V skutočnosti som si tým bol dosť istý,“ povedal Jeran Campanella, známy zástanca teórie plochej Zeme vo videu. „Úprimne som si myslel, že neexistuje 24-hodinové slnko… a teraz úprimne verím, že existuje. To je všetko,“ uviedol.

Účastníci expedície síce úplne guľatosť Zeme neuznali, ale aspoň z časti uznali, že sa mýlia. Campanella totiž dodal, že tento fenomén nemusí nutne vyvracať teóriu plochej Zeme, ale narúša niektoré jej tradičné modely, ako je AE mapa.

Výprava do Antarktídy bola náročná nielen z vedeckého, ale aj finančného hľadiska. Každý účastník zaplatil za letenku 31 495 dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP