V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR

Na Slovensku sa v roku 2024 zvýšila výroba aj spotreba elektrickej energie. Podľa predbežných údajov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) stúpol objem vyrobenej elektriny medziročne o 1 %, pričom spotreba sa zvýšila o 3 %. Celkovo sa vyrobilo viac ako 30,2 terawatthodiny (TWh) elektriny, zatiaľ čo spotreba dosiahla 27,3 TWh. Prebytok výroby nad spotrebou tak predstavoval 2,9 TWh, čo je menej ako v roku 2023, keď saldo dosiahlo 3,4 TWh.

Celková výroba elektrickej energie vzrástla z predchádzajúcich 29,9 TWh na 30,2 TWh, pričom k rastu významne prispel tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, ktorý bol v roku 2024 v prevádzke počas celého roka. Práve tento blok posilnil podiel jadrovej energie v slovenskom energetickom mixe.

Spotreba rástla, no nedosiahla predpandemické hodnoty

Spotreba elektriny na Slovensku sa medziročne zvýšila z 26,5 TWh v roku 2023 na 27,3 TWh v roku 2024. Napriek rastu nedosiahla úroveň z predpandemického roku 2019, keď spotreba predstavovala 30,3 TWh. Pokles spotreby oproti roku 2019 súvisí najmä s ukončením prevádzky hlinikárne Slovalco, ktorá bola jedným z najväčších priemyselných odberateľov elektriny.

Zaujímavé je porovnanie s rokom 2019, keď bola spotreba vyššia, no výroba nižšia. Vtedy Slovensko vyrobilo 28,6 TWhelektrickej energie, čo je o 1,6 TWh menej ako v roku 2024. Rast výroby od roku 2019 možno pripísať práve rozšíreniu kapacít v jadrovej energetike.

Elektrický stožiar.
Pexels

Úloha spoločnosti SEPS

Prenos a bilancovanie elektrickej energie na Slovensku zabezpečuje spoločnosť SEPS (Slovenská elektrizačná prenosová sústava). SEPS vznikla ako nástupca po odčlenení prenosových služieb od spoločnosti Slovenské elektrárne.

Okrem prenosu elektriny v rámci Slovenska zabezpečuje aj prepojenie slovenskej elektrizačnej sústavy s energetickými sieťami Európy, čím je súčasťou jednotného európskeho trhu s elektrickou energiou. Rok 2024 potvrdil stabilný rast výroby aj spotreby elektriny na Slovensku. Významnú úlohu zohráva jadrová energetika, ktorá zabezpečuje spoľahlivý a nízkoemisný zdroj energie.

Napriek rastúcej spotrebe je Slovensko stále energeticky sebestačné a pokrýva svoju spotrebu z vlastných zdrojov. Do budúcnosti bude dôležité sledovať vývoj priemyselného odberu, ktorý sa po odstavení Slovalca výrazne zmenil, a tiež podporu obnoviteľných zdrojov energie, ktoré budú hrať čoraz väčšiu úlohu v energetickom mixe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP