V tomto texte boli použité materiály TASR.

Zamestnanci automobilky Volkswagen vo všetkých závodoch v Nemecku vstúpia v pondelok (2. decembra) do varovného štrajku. Tento krok ohlásil odborový zväz IG Metall a znamená prvé masové protesty v nemeckých závodoch Volkswagenu od roku 2018. Agentúry DPA a Reuters informovali, že štrajk je reakciou na pokračujúce nezhody medzi vedením automobilky a zamestnancami ohľadom plánovaných úsporných opatrení.

Automobilka Volkswagen sa v súčasnosti stretáva s viacerými problémami. Vedenie firmy upozornilo na pokles dopytu v Európe a na rastúcu konkurenciu zo strany čínskych výrobcov automobilov. Tieto faktory vedú k tlaku na znižovanie nákladov, ktoré by malo zahŕňať aj zatváranie niektorých závodov a rušenie pracovných miest.

Šéf spoločnosti Oliver Blume už začiatkom novembra vyjadril obavy, že Volkswagen musí výrazne znížiť náklady v Nemecku, kde sú podľa jeho slov „príliš vysoké“. Inak podľa neho automobilka nebude schopná vyriešiť svoje štrukturálne problémy, ktoré pretrvávajú už desaťročia. Plán na zníženie nákladov zahŕňa aj plošné zníženie miezd o 10 %, čo sa stretlo s veľkým odporom zo strany zamestnancov.

Volkswagen, závod, predaj
TASR/ Pixabay (Úprava redakcie)

V piatok (29. novembra) vedenie Volkswagenu odmietlo posledný návrh odborov IG Metall, ktorý sa snažil nájsť kompromis v otázke znižovania nákladov. Tento návrh zahŕňal odklad zvyšovania miezd výmenou za udržanie závodov a pracovných miest. Vedenie automobilky však tento návrh zamietlo, pretože podľa nich nepredstavuje dlhodobé riešenie pre zlepšenie finančnej situácie spoločnosti.

Po vypršaní dohody o zákaze štrajkov medzi odbormi a vedením firmy v sobotu o polnoci, IG Metall ohlásil, že v pondelok začne varovný štrajk. Tento krok je eskaláciou sporu, ktorý medzi zamestnancami a vedením trvá už niekoľko mesiacov.

„Ak to bude nevyhnutné, Volkswagen zažije najtvrdšie kolektívne vyjednávanie v histórii,“ vyhlásil zástupca IG Metall Thorsten Gröger. Vedenie spoločnosti na druhej strane vyjadrilo nádej, že sa bude pokračovať v konštruktívnom dialógu, ktorý by mal viesť k nájdeniu udržateľného a spravodlivého riešenia pre obe strany. Tieto protesty ukazujú, že v automobilovom priemysle v Nemecku sa očakáva napätie a možné ďalšie kroky, ktoré by mohli mať dopad na celé odvetvie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú