Vojna na Ukrajine predstavovala pre bitcoin prvú veľkú skúšku, tvrdí to generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko podľa SITA. Kryptomeny totiž vznikli po celosvetovej finančnej kríze na prelome rokov 2008 a 2009, čo znamená, že až doteraz nebol bitcoin podrobený žiadnej trhovej kríze. „Kým bitcoin stratil, zlato si svoju povesť obhájilo,“ hovorí.

Pripomína, že kryptomeny nemajú medzi klasickými investormi dobrú povesť. Väčšina odbornej verejnosti ich totiž považuje za niečo imaginárne – inak povedané, majú hodnotu len dovtedy, kým ľudia veria, že hodnotu (sentiment) má, kým pri akciách ju môžu vyčítať napríklad z pomeru ich aktuálnej hodnoty a finančných výsledov danej spoločnosti. Podľa Valka by si tak investovanie do kryptomien mali rozmyslieť všetci tí, ktorí nechcú riskovať riziko straty peňazí. Zlato je podľa neho v rámci ochrany peňazí lepšia voľba než kryptomeny. Tie sú navyše podľa neho extrémne energeticky náročné na ťažbu.

Namiesto krypta zlato

Jednou z oblastí, do ktorých zasiahla vojna na Ukrajine, sú teda aj osobné financie. „V časoch strachu na finančných trhoch sa dá pravidelne sledovať nárast dopytu po zlate, spôsobený hlavne emóciami, ktoré tento drahý kov vyvoláva,“ hovorí odborník na osobné financie z Partners Group SK Erik Babušiak. Práve tento cenný kov mnohí považujú za istotu, do ktorej je vhodné vložiť svoje peniaze v ťažkých časoch.

Babušiak však upozorňuje aj na úskalia tejto formy investovania. Z dlhodobého hľadiska si nemyslí, že zlato naozaj je ochranca hodnoty peňazí. Zlato sa za určitých okolností môže podľa neho považovať za „alternatívnu investíciu“. Tie by však mali v investičnom portfóliu predstavovať iba 5 až 10 % zo všetkých investícií. Zlato Babušiak neodporúča bežným klientom, ktorých investičné portfólio nepresahuje sumu 100 000 eur. Pri sume 3-tisíc eur by volil niečo iné, možno investíciu do akciových alebo realitných fondov.

Pribúda podvodníkov, aj na Slovensku

Čo sa týka investícií do kryptomien, tie lákajú aj čoraz viac hackerov a podvodníkov, upozorňuje hlavný konzultant spoločnosti Progress a riaditeľ Synapsa Networks Roman Čupka. Takmer 20 % z podozrivých kybernetických udalostí, ktoré v ostatných týždňoch zaznamenávajú technológie pre monitoring sietí Flowmon od spoločnosti Progress v sieti jedného z najväčších slovenských operátorov, sa týka zneužitia jeho technologickej infraštruktúry na ťažbu kryptomien.

Ďalšie riziká súvisiace s kryptomenami zahŕňajú phishing, šírenie škodlivých kódov či prepieranie peňazí. „Bežní, najmä začínajúci investori, by sa však mali obávať najmä rizika krádeže kryptomien,“ pripomína Čupka. Podľa správy blockchainovej firmy Chainalysis ukradli vlani podvodníci celosvetovo v kryptomenách zhruba 14 miliárd dolárov, čo je takmer dvojnásobok oproti predošlému roku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú