V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká vláda uzavrela obrovský kontrakt so spoločnosťou SpaceX, ktorú vlastní miliardár Elon Musk. Podľa agentúry DPA, na ktorú sa odvoláva TASR, má spoločnosť zabezpečiť vypustenie desiatok vojenských satelitov do vesmíru pre potreby amerického ministerstva obrany. Hodnota zákazky presahuje päť miliárd dolárov a zaradila SpaceX medzi najvýznamnejších partnerov Pentagonu v oblasti bezpečnostného prístupu do vesmíru.

Kontrakt oficiálne oznámili americké vesmírne sily, ktoré v sobotu potvrdili, že do roku 2029 plánujú spolu 54 vesmírnych misií zameraných na podporu národnej bezpečnosti. Až 28 z nich bude realizovaných v spolupráci so SpaceX. Ďalších 26 misií si rozdelia spoločnosti United Launch Services – spoločný podnik zbrojárskych gigantov Lockheed Martin a Boeing, ktorý získal kontrakt v hodnote 5,4 miliardy dolárov – a Blue Origin patriaca zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi, ktorá podpísala zmluvu za 2,4 miliardy dolárov.

„Výsledkom bude zabezpečený prístup do vesmíru pre naše národné bezpečnostné misie, ktoré zvyšujú pripravenosť armády,“ uviedli predstavitelia vesmírnych síl v oficiálnom vyhlásení. Tieto misie budú zahŕňať vypúšťanie satelitov, ktoré budú slúžiť na komunikáciu, sledovanie či posilňovanie obranných schopností Spojených štátov.

Musk a jeho vplyv v politike aj v biznise

SpaceX už roky dominuje americkému trhu komerčných vesmírnych letov a pravidelne realizuje misie pre NASA aj iných vládnych a súkromných klientov. S najnovším kontraktom sa však spoločnosť definitívne stáva kľúčovým hráčom aj v oblasti vojenského a strategického využitia vesmíru.

Elon Musk, zakladateľ a riaditeľ SpaceX, je zároveň v centre politického diania. V súčasnosti pôsobí ako poradca Donalda Trumpa, ktorý mu zveril úlohu obmedzenia vládnych výdavkov a zefektívnenia fungovania federálnych agentúr. Aj napriek tomuto politickému prepojeniu však prezident USA ubezpečil verejnosť, že Musk zo svojej úlohy nezískava žiadne finančné výhody.

SpaceX

Vesmír ako nové geopolitické bojisko

Obrovské investície americkej vlády do vesmírnych technológií a strategických satelitov dokazujú, že vesmír sa čoraz viac stáva kritickým prvkom národnej bezpečnosti. Spojené štáty sa tak pripravujú na možné konflikty vo vesmírnom priestore, kde narastá konkurencia zo strany krajín ako Čína či Rusko.

Kontrakt s firmou SpaceX zároveň podčiarkuje rastúcu závislosť Pentagonu od súkromného sektora pri zabezpečovaní strategických záujmov. Sústredenie takéhoto rozsahu prostriedkov na technologických lídrov ako Musk či Bezos tiež naznačuje, že budúcnosť obrany a geopolitickej dominancie sa čoraz viac prepája s inováciami z oblasti komerčného výskumu a vývoja.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP