Vedci zo Švédska predstavili nový typ vodivého hodvábneho vlákna, ktoré dokáže zmeniť bežné textílie na termogenerátory a vytvárať elektrinu na základe teplotného rozdielu medzi telom a okolitým vzduchom. Tento inovatívny materiál otvára cestu pre budúcnosť nositeľnej technológie, ktorá by dokázala nabíjať zariadenia priamo z oblečenia.

Tím z Chalmersovej technickej univerzity v Göteborgu dosiahol nový míľnik práve týmto potiahnutím obyčajného hodvábu špeciálnym polymérom. Na tému upozornil portál Techspot.

Ten je nielen vodivý, ale aj flexibilný a stabilný na vzduchu. Toto riešenie nahrádza pôvodné kovové vlákna, čím sa vedci vyhýbajú potrebe používať drahé a vzácne kovy, čo robí technológiu dostupnejšou a ekologickejšou. Doktorandka a hlavná autorka štúdie Mariavittoria Craighero, vysvetila, že polyméry, ktoré používajú, sú ohybné, ľahké a dajú sa používať v kvapalnej aj pevnej forme. Tím tak demonštroval účinnosť technológie pomocou vzorky tkaniny a tlačidla, ktoré vyprodukovali okolo šesť milivoltov pri teplotnom rozdiele 30 stupňov Celzia.

Výzvy pred komercializáciou

Jednou z hlavných prekážok pri komercializácii je odolnosť materiálu a spôsob jeho spracovania. Vlákna si zachovali približne dve tretiny vodivosti po siedmich praniach, ale pre dlhodobé využitie bude potrebné zlepšiť ich trvácnosť. Ďalším problémom je výrobný proces. Každý vzor si vyžaduje štyri dni ručného šitia, čo značne komplikuje masovú produkciu.

Craighero zdôraznil, že automatizácia procesu výroby je kľúčová pre to, aby sa tieto vodivé textílie stali komerčne životaschopnými. Taktiež, šesť milivoltov je stále relatívne nízke napätie, čo znamená, že technológia je zatiaľ vhodná len pre zariadenia s nízkou spotrebou energie, ako sú termopáry a piezoelektrické senzory.

Vlákno
Pixabay

Nositeľná energia

Napriek výzvam však tím zostáva optimistický. Profesor Christian Müller, vedúci výskumného tímu ozrejmil, že ukázali skutočnú možnosť vyrobiť vodivé organické materiály, ktoré spĺňajú funkcie a vlastnosti potrebné pre tieto textílie. Ide o dôležitý krok vpred.

Výsledky môžu priniesť veľký prínos nielen pre každodenný život, ale aj pre širšie spoločenské potreby v oblasti udržateľnej energie a nositeľnej elektroniky. Tento výskum naznačuje, že v budúcnosti by sme mohli mať textílie schopné nabíjať mobilné zariadenia priamo z nášho oblečenia. Tým sa možnosti nositeľnej technológie opäť rozšíria.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP