V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR

Nemecko v roku 2024 zaznamenalo výrazný nárast výroby elektrickej energie z veterných parkov na mori. Podľa údajov Spolkového zväzu veternej energie (Bundesverband WindEnergie, BWE) veterné turbíny v Severnom a Baltskom mori vyprodukovali celkovo 25,7 terawatthodiny (TWh) elektriny, čím prekonali predchádzajúci rok, keď ich výkon dosiahol 23,5 TWh.

Tento nárast podčiarkuje úspešné snahy Nemecka o zvyšovanie kapacity a efektivity svojich offshore veterných parkov. Veterná energia vyrobená na mori tvorila v roku 2024 približne 5,9 % z celkovej produkcie elektriny v Nemecku.

Tento trend je odrazom pokračujúcej expanzie obnoviteľných zdrojov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v národnej stratégii prechodu na čistú energiu a postupného ukončovania závislosti od fosílnych palív. Rozvoj veterných parkov na mori posilňuje jej energetickú bezpečnosť a stabilitu v kontexte európskej snahy o udržateľnú energiu.

Pripojenie nových turbín a rast inštalovanej kapacity

Na konci roka 2024 bolo v nemeckých moriach v prevádzke 1 639 veterných turbín s celkovou kapacitou približne 9,2 gigawattu (GW). Počas minulého roka bolo do elektrickej siete pripojených 73 nových turbín s výkonom 742 megawattov (MW), čím sa ďalej posilnila produkcia veternej energie.

Nemecko má ambiciózne plány na rozšírenie veterných parkov na mori, avšak dosiahnutie cieľov sa môže oneskoriť. Odvetvové združenia predpokladajú, že zákonom stanovený cieľ 30 GW do roku 2030 sa pravdepodobne podarí naplniť až v roku 2031. Príčinou sú oneskorenia v rozširovaní elektrickej siete a právne umožnená flexibilita pri dokončovaní nových projektov.

Naopak, dlhodobejší cieľ 40 GW do roku 2035 sa môže podariť dosiahnuť o rok skôr, ak sa podarí stabilizovať podmienky pre investorov a zabezpečiť efektívnu výstavbu nových veterných parkov.

Veterné turbíny na mori.
Pexels

Nemecko pokračuje v prechode na obnoviteľné zdroje

Expanzia veterných elektrární na mori je súčasťou širšej stratégie Nemecka na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. Spolu s rastúcou kapacitou solárnych a onshore veterných elektrární chce krajina do roku 2045 dosiahnuť klimatickú neutralitu.

Napriek výzvam, akými sú oneskorenia v infraštruktúre a potreba stabilného regulačného rámca, je vývoj v oblasti veternej energie pozitívnym signálom pre prechod Nemecka na ekologickejšiu energetiku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP