V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Turecká vláda udelila technologickému gigantovi Meta pokutu za to, že odmietol obmedziť obsah týkajúci sa väzneného starostu Istanbulu Ekrema Imamoglua, významného predstaviteľa tureckej opozície. Pokuta sa vzťahuje na platformy Facebook a Instagram, ktoré patria pod spoločnosť Meta.

„Odmietli sme žiadosť tureckej vlády na obmedzenie obsahu, ktorý je jednoznačne vo verejnom záujme, a v dôsledku toho sme od nej dostali pokutu,“ uviedla spoločnosť Meta vo svojom oficiálnom stanovisku. Firma zároveň upozornila, že vládne zásahy a hrozby blokovania online služieb majú vážne dôsledky na slobodu prejavu.

Neznáma výška pokuty, neochota Turecka komentovať

Meta však zatiaľ nezverejnila presnú sumu značnej pokuty a ani neposkytla žiadne bližšie detaily o situácii. Turecká vláda sa na žiadosť agentúry AP o vyjadrenie bezprostredne neozvala.

Zásah tureckých úradov prichádza v napätej politickej situácii po zatknutí starostu Imamoglua. Turecké orgány ho zadržali 19. marca v jeho dome na základe obvinení z korupcie a napojenia na teroristickú skupinu. Imamoglu všetky obvinenia odmieta a momentálne sa nachádza vo väznici s vysokým stupňom stráženia Marmara v Istanbule.

Logo spoločnosti Meta.
Freepik

Jeho zatknutie spustilo masové protesty po celej krajine, ktoré vláda Recep Tayyipa Erdogana tvrdou rukou potlačila. Tento krok vyvolal zároveň aj ostrú kritiku zo zahraničia aj zo strany organizácií na ochranu ľudských práv.

Cenzúra sociálnych sietí v Turecku narastá

Podľa spravodajského webu Politico nie je Meta jedinou platformou, na ktorú turecké úrady vyvíjajú tlak. Sociálna sieť X (bývalý Twitter), ktorú vlastní Elon Musk, dočasne zablokovala viaceré účty opozičných politikov a novinárovpo vypuknutí demonštrácií.

Hoci X tvrdí, že podporuje slobodu prejavu, realita ukazuje, že technologické spoločnosti sú pod narastajúcim tlakom autoritárskych režimov, ktoré sa snažia obmedziť šírenie informácií nepohodlných pre vládu.

Situácia v Turecku jasne naznačuje prehlbujúcu sa cenzúru a obmedzovanie slobody prejavu, pričom veľké digitálne platformy musia čeliť dileme medzi dodržiavaním miestnych zákonov a ochranou základných práv používateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP