V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Taiwanský technologický gigant TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co) zaznamenal za prvý štvrťrok 2025 prudký medziročný nárast čistého zisku až o 60,3 %, čím výrazne prekonal očakávania trhu. Za rastom stojí predovšetkým zvýšený dopyt po čipoch pre umelú inteligenciu (AI), informovala TASR na základe agentúr AFP a Reuters.

Čistý zisk TSMC za prvé tri mesiace roka dosiahol 361,56 miliardy taiwanských dolárov (približne 10,06 miliardy eur), pričom analytici predpovedali hodnotu okolo 346,76 miliardy TWD. Medziročný nárast o viac než 136 miliárd TWD potvrdzuje pozíciu spoločnosti ako kľúčového hráča v oblasti pokročilých polovodičov.

Podobne pozitívny vývoj zaznamenali aj tržby, ktoré vzrástli o 41,6 % na 839,25 miliardy TWD, čím taktiež prekonali odhady (835,7 miliardy TWD). TSMC tak potvrdzuje, že záujem o výpočtový výkon poháňaný AI technológiami nadobúda globálne strategický význam.

Sila AI poháňa biznis, ale obchodné hrozby rastú

Generálny riaditeľ TSMC C. C. Wei uviedol, že silný dopyt súvisiaci s AI pretrváva a že príjmy z akcelerátorov umelej inteligencie sa v roku 2025 zdvojnásobia. Zákazníci ako Apple a Nvidia zostávajú pre firmu kľúčoví a zatiaľ nezaznamenali žiadne zmeny v ich správaní, napriek zvyšujúcemu sa obchodnému napätiu.

Do optimizmu však zasahuje tieň obchodných bariér zo strany USA. Hoci prezident Donald Trump zatiaľ odložil o 90 dní zavedenie tzv. recipročných ciel vo výške 32 %, ktoré by sa týkali aj polovodičov z Taiwanu, možnosť ich uvalenia stále existuje. Washington aktuálne presadzuje nové colné opatrenia na dovoz čipov a zariadení na ich výrobu a zároveň spustil vyšetrovanie z hľadiska národnej bezpečnosti v tomto odvetví.

TSMC

Trump v minulosti obvinil Taiwan z „krádeže amerického čipového priemyslu“, čím vyvolal obavy z narušenia vzťahov medzi kľúčovým dodávateľom a jeho americkými zákazníkmi.

Investícia 100 miliárd USD 

Taiwan a samotná TSMC sa pokúšajú napätie zmierniť. Spoločnosť avizovala, že plánuje investovať ďalších 100 miliárd USD (približne 88,07 miliardy eur) do závodov v Spojených štátoch, čo môže pomôcť ochrániť TSMC pred negatívnymi dôsledkami colnej politiky. Americká vláda tak bude musieť zvažovať, či chce uvaľovať clá na firmu, ktorá zároveň výrazne investuje do americkej ekonomiky.

Hoci výhľad pre TSMC zostáva silný vďaka rastu AI sektora, samotná spoločnosť upozorňuje na neistoty a riziká vyplývajúce z potenciálneho vplyvu colnej politiky. Zároveň však dodáva, že aktuálne žiadne dramatické zmeny v správaní odberateľov nepociťuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP