V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký prezident Donald Trump zaviedol 25-percentné clá na dovoz áut do USA s odôvodnením, že Európska únia bráni dovozu amerických vozidiel na svoj trh. Podľa jeho slov je takmer nemožné vyviezť autá z USA do Európy, zatiaľ čo americký trh je zaplavený európskou produkciou. Realita je však podľa odborníkov z automobilového sektora oveľa zložitejšia – problémom nie je colná politika EÚ, ale samotné americké autá.

Ako uvádza agentúra DPA, automobiloví analytici sa zhodujú v tom, že americké značky si na európskom trhu nenachádzajú odbyt najmä kvôli tomu, že ich modely nezodpovedajú vkusu a potrebám európskych zákazníkov.

Ako uviedol Stefan Bratzel z Centra automobilového manažmentu, výnimkou je Tesla, ktorá si ako jediná z amerických značiek vybudovala silnejšiu pozíciu v Európe. Aj tá však v súčasnosti zápasí s poklesom dopytu, čo je podľa analytikov dôsledok negatívneho vnímania Elona Muska.

Nemecko vyváža násobne viac ako USA

Čísla hovoria jasne – Nemecko vyviezlo do USA takmer 450-tisíc áut, zatiaľ čo americké automobilky predali v Nemecku len 136-tisíc vozidiel, upozorňuje Nemecké združenie automobilového priemyslu. Kým Spojené štáty doteraz uplatňovali clo vo výške 2,5 % na dovoz európskych osobných áut, EÚ zavádzala 10-percentné clo na americké vozidlá. Trump túto nerovnováhu kritizuje, no podľa odborníkov vyššie clá situáciu nezlepšia.

Ferdinand Dudenhöffer, uznávaný expert na automobilový trh, tvrdí, že americké autá sú pre európske podmienky jednoducho nepraktické. Ich veľké rozmery a vysoká spotreba nezapadajú do európskeho životného štýlu, v ktorom sú ceny pohonných hmôt podstatne vyššie ako v USA. Pokiaľ americké značky nezačnú ponúkať kompaktnejšie a úspornejšie modely, ich pozícia v Európe ostane slabá – bez ohľadu na výšku ciel.

Trump
Flickr

Politika nestačí, dôležitý je produkt

Zavedenie ochranárskych ciel môže síce krátkodobo ovplyvniť obchodné toky, no neprinúti európskych zákazníkov kupovať autá, ktoré nechcú. A práve to je podľa analytikov kľúčové. Trumpova administratíva sa tak namiesto riešenia skutočných problémov spolieha na nátlak a politické gestá, ktoré však neadresujú podstatu problému – teda absenciu konkurencieschopných modelov amerických značiek na európskom trhu.

Bez výraznej zmeny produktového portfólia a prispôsobenia sa potrebám európskych motoristov zostanú clá len symbolickým aktom bez reálneho efektu na predajnosť amerických áut za Atlantikom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP